Lapseootele jäämine ei olegi enam nii loomulik

Lapseootele jäämine ei olegi enam nii loomulik

Laste saamine loomulikul viisil on üha suurenev probleem kogu maailmas.

Viljatuseks loetakse olukorda, kus paar, kes ei kasuta rasestumisvastaseid vahendeid, olles regulaarselt vahekorras, ei ole jäänud lapseootele 12 kuu jooksul.

Viljatuse põhjusi võib olla mitmeid. Kui mees ja naine töötavad eri linnades ja nad on vahekorras vaid kord kuus, siis ei pruugi lastetus üldse mitte meditsiinilistest põhjustest tuleneda.  Spermatosoidide eluiga on 3-5 päeva, munaraku eluiga aga ainult 24 tundi. Kui vahekord ei toimu ovulatsiooni eelselt või ovulatsiooni ajal, siis rasestuda ei ole võimalik.

Üks oluline põhjus on selles, et esimene sünnitus lükatakse edasi. Sünnitajate keskmine vanus tõuseb arenenud riikides pidevalt. Rasedaks jäämise võimalus sõltub aga suures ulatuses naise vanusest – juba 30 aasta vanuselt hakkab naise munarakkude kvaliteet langema, pärast 35. eluaastat on langus väga kiire. 

Teiseks tähtsaks põhjuseks on ovulatsioonihäired, mida põhjustavad näiteks tugev stress või  antidepressantide kasutamine. Ka nii üle- kui alakaal võivad põhjustada ovulatsioonihäireid ja seeläbi lastetust.

Üle 20 % naistest võib lastetuse põhjuseks olla endometrioos. Endometrioos on kroonilise kuluga haigus, kus emaka limaskesta taoline kude kasvab ja funktsioneerib väljaspool emakaõõnt.

Lisaks võivad põhjustada viljatust emaka patoloogiad ning mitmed kroonilised haigused – näiteks kilpnäärmehaigused, diabeet jt. Suitsetamine võib vähendada nii naise kui mehe viljakust olulisel määral, lisaks vähendab ema suitsetamine raseduse ajal tema poja fertiilsust tulevikus.

Mehe viljakuse põhjused võib jagada suures osas umbes kolmeks. Kõigepealt geneetilised ja üsasisesed mõjutused, siis mitmesugused haigused, põletikud, traumad, mis mõjutavad mehe suguorganeid ja elukeskkonnast, eluviisist tingitud põhjused – ülekaal, stress, vererõhu tõus, alkoholi liigtarbine, anaboolsete steroidide kasutamine.  Mehe viljakuse kõige olulisem näitaja on spermatosoidide arv.

See, kas ja kuipalju on võimalik paari aidata, sõltub diagnoosist. Viljakuse  taastamiseks vajaminev ravi võib olla väga erinev. Kuigi teatud juhtudel on võimalik viljakus taastada, vajab umbes 5 % naistest ja meestest lapse saamiseks kehavälise viljastamise abi. Ka siis ei pruugi  rasestumine toimuda kohe esimesel katsel.

Täispikk artikkel on ilmunud ajakirjas Apteeker.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada