„Armastuse hormoon“ võib intensiivistada meeste mälestusi emast – nii häid kui halbu

„Armastuse hormoon“ võib intensiivistada meeste mälestusi emast – nii häid kui halbu

Mehi ja nende emasid hõlmanud uuringu tulemused viitavad sellele, et nn armastuse hormoonil – oksütotsiinil – võib olla inimkäitumisele veel üks toime.

Mehed, kes hingasid sisse oksütotsiini sünteetilist vormi, täheldasid ema vastu tuntavate soojade tunnete intensiivistumist, kui ema oli neisse hoolivalt suhtunud, kirjutab HealthDay News.

Nendel meestel, kes kirjeldasid oma suhet emaga mitte nii lähedasena, näis oksütotsiin soodustavat keskendumist suhete negatiivsetele aspektidele.

„On laialt levinud arvamus, et oksütotsiinil on üldine positiivne mõju sotsiaalsetele suhetele, kuid käesolev uuring näitab, et mõju sõltub inimesest, kellele oksütotsiini manustatakse, samuti manustamise kontekstist,“ selgitas uuringu põhiautor Jennifer Bartz.

Oksütotsiini, mida organism toodab külluslikult siis, kui ema toidab last rinnaga, tuntakse kui „lähedustunnet tekitavat“ hormooni ning seda võib tõepoolest olla võimalik kasutada raviotstarbeliselt.

Uurijad püstitasid hüpoteesi, et oksütotsiin võimendab meeste kõiki esmaseid mälestusi emast, ning see hüpotees osutus tõeseks.

31 meest vanuses 19 kuni 45 eluaastat pidid oma mälestustele tuginedes kirjeldama hoolitsust, mis neile lapsepõlves emade poolt osaks sai.

Need mehed, kes olid alguses kirjeldanud oma emasid soojade ja hoolitsevatena, hindasid oma emasid pärast oksütotsiini manustamist veelgi kõrgemalt.

Seevastu need, kellel ei olnud selliseid positiivseid kogemusi, muutsid oma hinnangu suhetele emaga pärast oktütotsiini manustamist veelgi negatiivsemaks.

„Avastasime, et emaga tugevamat suhet omavad osalejad meenutasid suhteid emaga pärast oksütotsiini manustamist lähedasemana,“ märkis Bartz. „Need, kelle suhted emaga olid täis ängistust, võimendasid oma hinnangut vastupidises suunas. Oksütotsiin meenutas neile pidevat turvatunde puudumist suhetes emaga.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada