Munandivähk ohustab suurema tõenäosusega pikki mehi

Munandivähk ohustab suurema tõenäosusega pikki mehi

Asjatundjate sõnul on munandivähki haigestumise ohu ja meeste pikkuse vahel võrdeline seos.

Võrreldes andmeid enam kui 10 000 mehe kohta, tegid teadlased kindlaks, et iga 5 cm kohta, mis ületab keskmist pikkust, suureneb mainitud oht 13% võrra, vahendab BBC.

Siiski rõhutasid eksperdid, et üldine haigestumise risk on madal, näiteks Ühendkuningriigis esineb see vähiliik ühel mehel 210-st.

Seega on ka keskmisest pikematel Briti meestel (üle 175 cm) kõnealune oht üsna ebaoluline.

Briti riikliku vähiinstituudi (National Cancer Institute) teadlased ei oska seletada, miks suurendab pikem kasv munandivähi tekkimise tõenäosust. Nad märkisid ajakirjale British Journal of Cancer, et palju olulisemad on muud tegurid, näiteks pärilikkus.

Aastas diagnoositakse Ühendkuningriigis pisut vähem kui 20 000 munandivähi juhtu, mis vastab 1%-le kogu meessoost elanikkonnast.

USA uurimisrühm analüüsis 13 erineva uurimuse andmeid munandivähi kohta.

Kõigis uuringutes kasutati andmeid nii selle vähiliigi esinemuse kui ka uuritud meeste pikkuse kohta.

Dr Michael Blaise Cook koos oma uurimisrühmaga püüdis teha kindlaks, kas vähi tekkimine võiks olla seotud pikkuse ja kaaluga.

Kehakaalul ei leitud olevat seost vähiga, küll aga pikkusel: pikematel meestel on suurem risk haigestuda munandivähki.

Ühendkuningriigi vähiuuringute keskuse terviseteabe juht Sara Hiom sõnas: „Selle uurimuse tulemused ei peaks pikkadele meestele muret valmistama, kuna munanditest leitud tihenditest on pahaloomulised alla 4%.

Siiski peaksid mehed olema tähelepanelikud munandite suuruse ja kaalu muutuste suhtes ega peaks kahtluste korral arsti külastamist edasi lükkama. Eelnev kehtib eriti noorte meeste kohta, kuna see vähiliik esineb sagedamini alla 35-aastastel.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada