10–15 kilomeetrit kõndimist nädalas võib aidata mälu halvenemist ära hoida

10–15 kilomeetrit kõndimist nädalas võib aidata mälu halvenemist ära hoida

Värskest uuringust ilmneb, et umbes 10 kilomeetri kõndimine nädalas näib kaitsvat inimesi aju kärbumise eest vanas eas, mis omakorda aitab ära hoida mäluprobleemide teket ja kognitiivsete võimete langust.

Pittsburghi ülikooli psühholoogiadotsent ja uuringu põhiautor Kirk I. Erickson hakkas 1989. aastal koos oma kolleegidega jälgima peaaegu 300 tudengi füüsilist aktiivsust ja kognitiivseid (ehk mõtlemis-) võimeid. Alguses oli kõigi osalejate kognitiivne tervis hea. Osalejad olid keskmiselt 78 aastat vanad ja kaks kolmandikku nendest olid naised. Uurijad kogusid andmeid selle kohta, kui pikki vahemaid iga osaleja nädalas läbi kõndis, vahendab HealthDay News.

Üheksa aastat hiljem viidi neil aju suuruse mõõtmiseks läbi suure lahutusvõimega magnetresonantstomograafia. Kõigi seisund loeti „kognitiivselt normaalseks“: neli aastat hiljem ilmnes testidest, et pisut enam kui kolmandikul osalejatest oli tekkinud kerge kognitiivne häire või dementsus.

Seadnud korrelatsiooni kognitiivse tervise, aju-uuringud ja käimisharjumused, avastas uurimisrühm, et suurem füüsiline aktiivsus vähendas pisut kognitiivse häire väljakujunemise riski.

Uurijad rõhutasid, et seos kõndimise ja hallolluse mahu vahel tundub kehtivat ainult nendel, kes käivad regulaarselt pikki vahemaid, s.t nädalas kokku umbes 10–15 kilomeetrit.

Erickson lisas. „See, millele me tavatseme mõelda kui vananemise paratamatule osale või vananemise eripärale – mälu nõrgenemisele ja aju seisundi halvenemisele – ei ole kindlasti paratamatu. Nüüdseks on selle kohta küllalt tõendeid ja käesolev uuring on osa sellest. See näitab, et kui harrastame aktiivset eluviisi, on meil võimalik hoida ajukudesid ja säilitada head mälu kõrge vanaduseni.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada