Mitme tegevuse üheaegne sooritamine suurendab Parkinsoni tõve põdejatel kukkumise riski

Mitme tegevuse üheaegne sooritamine suurendab Parkinsoni tõve põdejatel kukkumise riski

Uuringu andmetel on eakamatel Parkinsoni tõve põdevatel täiskasvanutel, samuti nendel täiskasvanutel, kellel ei esine neuroloogilisi probleeme, suurem vigastusega lõppevate kukkumiste risk, kui nad kõnnivad ja kõnelevad korraga.

Florida ülikooli teadlaste sõnul mõjutab Parkinsoni tõbi kõnnakut ning sammu pikkust ja kiirust, vahendab WebMD.

„Tulemused viitavad sellele, et tervishoiu- ja hooldustöötajatel oleks mõistlik kohandada oma ootusi Parkinsoni tõppe haigestunute suhtes ning korrigeerida neile esitatavaid kognitiivseid ja keelelisi nõudeid – eriti siis, kui hoolealused samal ajal kõnnivad, eeskätt riskantsemates olukordades, näiteks trepist alla minnes, hämaras või takistustest möödumisel,“ selgitas uurimisrühma liige Charles G. Maitland (MD) Florida ülikooli meditsiinikolledžist.

Teadlased kaasasid uuringusse 25 Parkinsoni tõbe põdevat inimest – 19 meest ja 6 naist. Osalenute vanus jäi vahemikku 41–91 eluaastat. Seejärel palusid teadlased kolmeteistkümnel ühe vanuse ja haridustasemega, ent ilma neuroloogilise kahjustuseta inimesel üheaegselt kõndida ja rääkida.

Kõikidel osalejatel paluti kõndida ja samal ajal sooritada väikese koormusega ülesannet: ükshaaval loendamist. Samuti anti neile keskmise raskusastmega ülesanne: kolm järjestikust lahutamistehet. Lõpuks pidid osalejad sooritama ka suure raskusastmega ülesande, milles neil paluti korrata ette loetud jada, mis koosnes tähtedest ja numbritest, näiteks D7, E8, F9.

Teadlased täheldasid, et kuigi kahel rühmal ei ilmnenud sammu pikkuses ja kiiruses olulisi erinevusi, kulus võrdlusrühmal – nendel, kellel ei esinenud teadaolevalt neuroloogilisi kahjustusi – keerukate ülesannete täitmisel märksa rohkem aega kahel jalal tasakaalu saavutamiseks kui lihtsate ülesannete täitmisel.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada