Vereproov võib aidata tuvastada Alzheimeri tõbe

Vereproov võib aidata tuvastada Alzheimeri tõbe

Värske uuringu tulemused viitavad sellele, et peagi saab Alzheimeri tõbe vereproovi abil varakult tuvastada.

Veres ei ole ühte kindlat Alzheimeri tõve markerit, selgitas Texase tehnikaülikooli tervisekeskuse teadur Sid E. O’Bryant (PhD), vahendab Web MD.

Ent veres sisalduvaid erinevaid valke vaadeldes on O’Bryantil ja tema kolleegidel õnnestunud koostada „biomarkeri kirjeldus“, mis on iseloomulik Alzheimeri tõve põdejatele. Kui lisada sellele teabele patsiendi demograafilised põhiandmed, muutub test veelgi täpsemaks.

„Lähitulevikus suudame panna Alzheimeri tõve diagnoosi väheste kuludega, kiiresti ja täpselt, kasutades nii vereproovi kui mõningaid lihtsaid küsimusi,“ selgitas O’Bryant veebiportaalile WebMD.

Varasem püüdlus töötada Alzheimeri tõve jaoks välja vereproovil tuginev biomarkertest oli esialgsetele uuringutele tuginedes paljutõotav. Ent ilmnes, et seda testi on keeruline kontrollida. O’Bryant on enda sõnul praeguse testi osas lootusrikkam, kuna valimit kontrolliti suures kommertslaboris ja kuna teistelgi teadlastel on õnnestunud saada samalaadseid tulemusi.

Kõnealuse testiga suudeti tõepoolest väga täpselt eristada Alzheimeri tõbe põdevaid inimesi nendest, kellel ei esinenud mingit vaimsete võimete halvenemist. Kui testile lisati demograafilised andmed, suudeti sellega tuvastada 94% Alzheimeri tõve põdevatest patsientidest. Testi valepositiivsete tulemuste määr oli aga 16%.

New Yorgi ülikooli Silbersteini Alzheimeri-instituudi direktor Ralf Nixon (MD, PhD) märgib: „See test oleks üksnes tagasihoidlikuks abivahendiks praegustele vahenditele. Kuid uuringu tulemuste tähtsus seisneb selles, et tegemist on ühe sammuga püüetes leida vereproov, mis suudaks teatava kindlusastmega viidata Alzheimeri tõve varasele staadiumile.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada