Artriidi tagajärjel organismis tekkiv proteiin kaitseb Alzheimeri tõve eest

Artriidi tagajärjel organismis tekkiv proteiin kaitseb Alzheimeri tõve eest

USA teadlaste sõnul kaitseb proteiin, mida organism toodab reumatoidartriidi põdemise ajal, Alzheimeri tõve eest.

Ajakirjas Journal of Alzheimer’s Research avaldatud uurimuse kohaselt saavutasid mälukaotuse all kannatavad hiired, kellele süstiti kõnealust proteiini, paremaid testitulemusi, vahendab BBC.

Proteiini GM-CSF tehisvariant on vähiravis juba kasutusel.

Briti ekspertide sõnul on see uurimus oluline esimene samm, kuid on vaja läbi viia katseid, et teha kindlaks, kas selline ravi sobib ka Alzheimeri tõve põdejatele.

Reumatoidartriidi põdejate immuunsüsteem töötab „ülekoormusel“ ja toodab agressiivseid proteiine, mille hulka kuulub ka GM-CSF.

Teadaolevalt on reumatoidartriidi põdejatel väiksem Alzheimeri tõve ilmnemise tõenäosus, kuid seni arvati, et see seos tuleneb mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (NSAID) võtmisest.

Ent katsed ei kinnitanud seda oletust.

Uuringu käigus muundasid Lõuna-Florida ülikooli teadlased hiirte geneetilist koodi, et tekitada neile Alzheimeri tõve (üks dementsuse vormidest) all kannatavate inimestega sarnaseid mäluprobleeme.

Seejärel manustati nii geenimutatsioonidega kui ka tervetele hiirtele eespool nimetatud proteiini. Teise rühma hiirtele, nii tervetele kui Alzheimeri nähtude käes kannatavatele, manustati platseeboravimit.

Kahekümne päeva pärast saavutasid hiired, kellele oli süstitud proteiini GM-CSF, mälu- ja õppimistestides oluliselt paremaid tulemusi, mis olid sama head kui samaealistel tervetel hiirtel.

Isegi terved hiired, kellele oli süstitud proteiini GM-CSF, saavutasid pisut paremaid tulemusi kui teised sama vanuserühma hiired.

Platseebot saanud Alzheimeri nähtudega hiirte testitulemused olid sama kehvad kui enne katset.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada