Elustiili muutmine ei kaitse Alzheimeri tõppe haigestumise eest

Elustiili muutmine ei kaitse Alzheimeri tõppe haigestumise eest

Värske uuringu andmetel ei ole piisavalt tõendeid, et eluviisi muutmine tervislikumaks suudab kaitsta Alzheimeri tõve eest.

USA riikliku terviseinstituudi moodustatud töörühm analüüsis 165 uuringut, et kontrollida, kas eluviis, toitumine, meditsiinilised tegurid või ravimid, sotsiaal-majanduslik seisund, käitumis-, keskkonna- ja geneetilised tegurid võiksid aidata ennetada sellesse mõistust röövivasse tõppe haigestumist, kirjutab HealthDay News.

Kuigi bioloogilised, käitumis-, sotsiaalsed ja keskkonnategurid võivad aidata kognitiivsete võimete halvenemist edasi lükata või ennetada, ei saanud ülevaate autorid teha kindlaid järeldusi muudetavate riskitegurite ja kognitiivsete võimete või Alzheimeri tõve vahelise seose kohta.

Üks asjatundjatest ei usu siiski, et see ülevaade annab ettekujutuse kõigest, mis Alzheimeri kohta teada on.

„Minu meelest on see ülevaade liiga pessimistlik ning kohati on tehtud ekslikke järeldusi. Seda seetõttu, et järeldused tuginevad epidemioloogiale, mis on oma olemuselt peaaegu alati ebaveenev,“ selgitas California ülikooli Los Angelese linnakus asuva Alzheimeri keskuse asedirektor Greg M. Cole.

Cole’i arvates on põhiprobleem see, et kõik teadlastele seni teadaolevad andmed näitavad, et sekkuda tuleb enne, kui hakkab ilmnema kognitiivsete võimete langus.

Uurimisrühm, mida juhtis Northwesterni ülikooli Feinbergi meditsiinikooli ennetava meditsiini professor dr Martha L. Daviglus, leidis, et kuigi eluviisiga seotud tegurid – näiteks Vahemere dieet, oomega-3-rasvhapete tarbimine, kehaline aktiivsus ja puhkus – olid seotud kognitiivsete võimete halvenemise madalama riskiga, on praegused tõendid „liiga puudulikud, et nende alusel oleks põhjendatud soovitada patsientidel eluviisi muuta“.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada