Päevane ere valgus võib dementsete patsientide und parandada

Päevane ere valgus võib dementsete patsientide und parandada

Ajakirja Journal of American Geriatrics Society oktoobrinumbris avaldatud uuringu järgi on piisaval päevasel eredal valgusel dementsete inimeste unele väike mõju.

Chapel Hillis Põhja-Carolina ülikoolis töötav dr Philip D. Sloane ja tema kolleegid kirjutavad: “Unehäired on väga levinud Alzheimeri tõve ja sellega sarnaste dementsustüüpidega inimeste seas, kelle puhul ööpäevarütmi häired ja katkendlik uni on peaaegu üldine probleem.”

Teadlased uurisid, kuidas ere sisevalgustus pikaraviasutuste ühiskasutatavates ruumides parandab dementsete inimeste unemustrit ja ööpäevarütmi. Nad viisid läbi sekkumisega ristkatse, kus võrreldi nelja situatsiooni: ere valgus hommikul, ere valgus õhtul, ere valgus kogu päeva jooksul ja minimaalne standardvalgustus. Kokku oli uuringusse kaasatud 66 dementset vanemas eas täiskasvanut.

Põhja-Carolina ja Oregoni hoolekandeasutuste söögisaali ja huvitegevusruumidesse paigaldati vähe pimestav valgustus, mis tagas umbes 2500-luksise valguse. Uuritavad olid hommikuse ja õhtuse sekkumise korral selle valguse mõju käes keskmiselt 2,5–3 tundi ja kogu päeva kestva sekkumise korral keskmiselt 8,4 tundi. Ööune pikkuse mõõtmiseks kasutati randme aktigraafi. Patsiendi päevase tegevuse hindamiseks jälgiti teda kõrvalt.

Hommikul ja kogu päeva lisavalguse mõju käes olnute hulgas täheldati tunduvat ööune pikenemist. Muutus oli kõige suurem raske ja väga raske dementsuse korral (keskmine suurenemine hommikuse lisavalguse korral oli 16 minutit ja kogu päeva kestva sekkumise korral 14 minutit). Mitme muutujaga analüüsis saadi dementsuse raskuse ja uinumiskordade arvu seoste osas vasturääkivaid tulemusi. Ka päevase unisuse tulemused olid erinevad.

Autorid märgivad, et ravi muutis tunduvalt akrofaasi. “Hommikuse lisavalguse korral pikenes akrofaas võrreldes standardse valgustusega keskmiselt 29 minutit,” selgitavad dr Sloane ja tema kolleegid. “Õhtuse lisavalguse puhul täheldati ebaolulist suundumust akrofaasi hilinemise suunas, kusjuures keskmine erinevus standardsest valgustusest oli 15 minutit.”

Kuigi ruumisisese valgusteraapia kasutegur näib olevat väike, märgib uurimisrühm, et uuringus kasutatud valgustus oli kulukas ja eraldas soojust. “Tuleb leida kompromiss üldkasutatavate ruumide intensiivse valgustuse kasu ja maksumuse vahel," ütlesid uurijad Reutersile.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada