Diabeediõde: kõrgenenud veresuhkur avastatakse sageli juhuslikult

Diabeediõde: kõrgenenud veresuhkur avastatakse sageli juhuslikult

2. tüüpi diabeedil ei pruugi haiguse alguses iseloomulikke tunnuseid esinda. Ida-Tallinna keskhaigla diabeediõde Marje Klauksi sõnul avastatakse kõrgenenud veresuhkur sageli juhuslikult, näiteks tervisekontrollis või juhuslikult mõõtes.

2. tüüpi diabeet on haigus, mille puhul ei pruugi alguses iseloomulikke sümptomeid esineda, nii ei tea umbes pooled diabeetikutest, et neil see haigus olemas on. „Üsna sagedased on juhud, kus patsient läheb juhilubade pikendamiseks tervisekontrolli ning seal leitakse kõrgenenud veresuhkur, samuti töötervishoiuarsti juures,“ selgitab diabeediõde, kuidas haigus võidakse avastada. „On ka selliseid patsiente, kellel on tekkinud jalahaavand, mis ei parane ning veresuhkru kontrollil leitakse selle tõus  või avastatakse haigus silmaarsti juures, kui on juba tekkinud silmatüsistus,“ ütleb Klauks. „Sagedased on ka juhud, kus kõrgenenud veresuhkur leitakse ka juhuslikult apteegis mõõtes,“ lisab ta.

Kui inimesel diabeeti veel ei ole, on ohu märgid, mille puhul peaks kindlasti oma perearsti või pereõega nõu pidama, järgmised: suu kuivus, pidev joomine ja  pissimine 24/7, kiire kaalukaotus ilma dieedi ja muu pingutuseta, pidev väsimustunne ning haavad, mis ei parane.

Klauks selgitab, et diabeediõde tegeleb üldjuhul toitumise ja elustiili nõustamise ning veresuhkru kontrolliga. Elustiilinõustamise alla kuulub ka füüsilise koormuse, nii vastupidavus- kui jõutreeningu, õpetus. Koostöös endokrinoloogiga korrigeeritakse ka insuliin- ning tablettravi doose.

„Diabeediõe töö on ennekõike tegelemine patsiendile sel hetkel oluliste küsimustega - on see siis kõrged-madalad veresuhkrud, kaalu seisak, eelseisev reis ning toitumine ja süstimine reisi ajal,“ ütleb ta. Patsientide sage küsimus õele puudutab kaalu teemat – miks kaal ei lange, hoolimata füüsilisusest aktiivsusest ja tervislikust toidust. Uuritakse ka veresuhkru kõikumise kohta, küsitakse, kas tohib süüa suhkrut ja kommi, kas võib süüa valku ja süsivesikut koos või toidu kõrvale juua ning millist dieeti peaks pidama. 

Kas sind võib ohustada 2. tüüpi diabeet? Tee test siin.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada