Pereõde annab nõu: kuidas ennetada diabeeti?

Pereõde annab nõu: kuidas ennetada diabeeti?

Linnamõisa perearstikeskuse pereõde Lilli Gross annab diabeedi ennetamiseks kaks lihtsat nõuannet.

Pereõe sõnul on kehakaalu tõus ja II tüübi diagnoosi nihkumine nooremale elueale jätkuvaks probleemiks nii mujal maailmas kui ka Eestis.

„Diabeedi ennetamiseks antud soovitused on maailmas sisult samad ja suunatud inimeste isiklikule elustiilile. Siinkohal nõustun minagi üldiste soovitustega. Tõenäoliselt mitmele tunduvad need soovitused leierdatud igapäevase jutuna. Ah, ära hakka jälle... Kuid siiski, pigem soovitan mõelda nende soovituste peale veelkord igalühel läbi enese,” soovitab pereõde. 

Lilli Gross soovitab kõigil mõelda nendele küsimustele:

·       Kui palju mina tegelikult liigun?

·       Kus vahemikus minu kehakaal on, mida mina enese jaoks  teen diabeedi ennetamiseks? 

Pealtnäha väga lihtsate muutuste tegemine oma elustiilis aitab ennetada teisigi tõsiseid haigusi, näiteks südameveresoonkonna haigusi. 

Pereõde jagab nõuandeid, mis on lihtsasti teostatavad:

1.     Suurenda oma füüsilist aktiivsust, kuna see aitab alandada veresuhkru taset ning kehakaalu. Tõsta kõnnitud sammude arvu näiteks parkides auto kaugemale või väljudes ühistranspordist peatuse võrra varem.

2.     Eelista tervislikku toitu, mis sisaldab aeglaselt imenduvaid süsivesikuid ja rikkalikult kiudaineid. Naudi sööki ja ära haara seda käigupealt. Ka see aitab organismil hoida ühtlasemat veresuhkrutaset. 

„Peatu hetkeks ja mõtle, milline on hinne skaalal 1-10 sinu motivatsioonile teha pisikesed, aga tervislikud muutused elustiilis täna. Samuti, mis on need faktorid, mis aitaksid hetke motivatsiooni tõsta hinde võrra kõrgemale,” jagab pereõde nippe.

Kas sind võib ohustada 2. tüüpi diabeet? Tee test siin.

 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada