5 soovitust diabeedi ennetamiseks

5 soovitust diabeedi ennetamiseks

14. novembril tähistatakse ülemaailmset diabeedipäeva. Kuidas seda haigust ennetada? Perearst soovitab diabeedi ennetamiseks muu hulgas jälgida kehakaalu ning liikuda vähemalt 30 minutit päevas.

Vastseliina perearst ning Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituut biokeemia osakonna dotsent Aune Rehema kinnitusel nõustub ta igati rahvusvaheliste soovitustega hoida KMI alla 25 ning liikuda vähemalt 30 minutit  (ning parem, kui tund aega) päevas.

„Osaliselt samast kategooriast on ka soovitus suhelda lemmikloomadega – on näidatud loomaomanike pikemat igapäevast kõndimist ning madalamat stressitaset ning nende faktorite seost diabeedi tekkega,“ lisab ta.

„Samuti on igati biokeemiliselt põhjendatud eelistada madala glükeemilise indeksi ja glükeemilise koormusega toite, vältida suhkrurikkaid karastusjooke,“ ütleb arst. Mittesuitsetamine on Rehema sõnul samuti diabeedi suhtes kaitsva toimega.

Diabeedi puhul mängivad lisaks üldistele soovitustele olulist rolli ka individuaalsed tegurid:

„Statistiline tõenäosus, et alkoholi mittetarbijad on suuremas diabeediohus kui mõõdukad tarbijad, on Eesti muude haiguste kontekstis küsitav. Individuaalse nõustamise käigus siiski võib ehk vahel ka seda soovitust anda. On näidatud ka seost diabeedi ja üle 500 g nädalas punase liha söömise vahel, samas võib see olla suuresti rauavarude suuruse põhjustatud seos, nii et pigem samuti individuaalset lähenemist nõudev soovitus,“ selgitab Rehema.

„Eriti tuleks ennetavaid meetmeid kasutada inimestel, kelle ülenevatel sugulastel on (olnud) diabeet,“ soovitab arst. 


Kas sind ohustab 2. tüüpi diabeet? Vasta 8 lihtsalt küsimusele ja testi oma riski siin

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada