Diabeediõde: diabeedi ennetuse alus on dieet

Diabeediõde: diabeedi ennetuse alus on dieet

Diabeet on haigus, mida on võimalik küllaltki hästi ohjata ning sageli piisab dieedist. Diabeediõde Agnes Anton tõdeb, et dieet on nii diabeedi kui ka paljude teiste haiguste ennetamise vundament.

Diabeediõde Agnes Antoni sõnul ei aita ajutised dieedi jälgimised diabeedi ennetamiseks eesmärki saavutada. „Inimestel tuleb vahel pikk tee läbida, teadvustamaks elustiili  muutuste vajadus. Sageli kulutatakse asjatult jõudu  oma  õigustamiseks, loetletakse „miljon“ takistavat faktorit ja enamasti ei mõelda ühelegi lahendusele. Selle asemel võiks alustada kohe – näiteks loobuda valmistoidust,  minna õhtul jalutama või sõbraga trenni,“ räägib ta.

Anton tõdeb, et paraku hakatakse enamikel juhtudel tegutsema alles siis, kui diabeet on juba diagnoositud. „Seejärel soovitakse kiireid lahendusi ning lubatakse kõiki ravisoovitusi kohe täitma hakata. Enamikel juhtudel oleks inimene saanud haigust ennetada või vähemalt aastateks edasi lükata.“

Anton selgitab, et diabeet võib kulgeda aastaid vaikivalt, ilma, et inimene sümptomeid tajuks: „Seetõttu on osaliselt isegi mõistetav, kui ei suudeta uskuda, et just mina võin olla üks paljudest, keda haigus ohustab.“

Haiguse varaseks avastamiseks soovitab diabeediõde käia regulaarselt perearsti juures, nõustuda analüüside tegemisega, et ka edaspidi oleks võimalik tekkinud muutusi ajas hinnata, leida aega perearsti ja pereõe ära kuulamiseks. Ta kinnitab, et tervishoiutöötajad annavad nõu ikka selleks, et oma professionaalsete teadmiste ja praktiliste kogemustega aidata inimestel esimene samm astuda ning haiguse kontrollimisel paremaid tulemusi saavutada. „Inimesed võivad anda lubadusi endale või arstile, et homme alustan, homme hakkan dieeti pidama ning lähen trenni. Kuid kuni ei teadvustata, et lubadusi pole vaja kellegile teisele anda, ei muutu midagi,“ arvab ta. 

„Liikumine koos toiduvaliku ja medikamentoosse raviga on kahtlemata diabeedi ravi oluline osa. See mõjutab soodsalt organismi elutegevust ja ainevahetust, kuna lisaks suhkruainevahetusele mõjub  ka rasvaainevahetusele, vererõhule, parandab lihaste seisundit, üldist töövõimet ja meeleolu. Füüsiline koormus on toiduvaliku kõrval II tüübi diabeetiku ravimiteta ravi oluline osa. Samuti vähendab diabeedi hilistüsistuste teket soodustavaid  riskitegureid.  Regulaarse füüsilise koormusega kolm ja enam korda nädalas on isegi  pärilike eelduste  puhul diabeeti võimalik edasi lükata. Samas ei tohi hetkekski unustada dieeti, mis on kui  vundament - mitte ainult diabeedi, vaid ka paljude teiste haiguste ennetamiseks,“ annab Anton nõu, kuidas diabeeti ennetada.

Diabeediõde Agnes Anton teab ka õnne valemit – kuna kõik algab heast tervisest, siis on oluline hoolivus iseenda suhtes ja tervislikud eluviisid on sellel teel esimene samm. 


Kas sind ohustab 2. tüüpi diabeet? Vasta 8 lihtsalt küsimusele ja testi oma riski siin.  

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada