Lühike intensiivne treening võib 2. tüübi diabeediga haige südamele head teha

Lühike intensiivne treening võib 2. tüübi diabeediga haige südamele head teha

Uus uuring näitab, et intensiivne intervalltreening parandab südame struktuuri ja aitab 2. tüübi diabeediga patsientidel diabeeti kontrolli all hoida.

Füüsiliselt aktiivse eluviisi kohta teame, et see aitab kontrollida 2. tüübi diabeeti, kuigi füüsilist aktiivsust ja õiget toitumist soovitatakse täpselt samamoodi ka nendele, kes ei põe diabeeti. Olgugi et füüsiliselt aktiivse eluviisi kasulik mõju diabeedi kontrolli all hoidmisele on hästi dokumenteeritud, ei ole teada, milline on treenimise vahetu mõju diabeetiku südamele. Lühiajaline intensiivne kehaline tegevus suurendab südame löögisagedust rohkem kui pikk vähese intensiivsusega tegevus.

Professor Michael Trenell ja dr Sophie Cassidy Newcastle’i ülikoolist katsetasid, millist mõju avaldab lühiajaline kuni 2-minutiliste kordustega intensiivne jalgrattasõit ehk intensiivne intervalltreening diabeedi kontrollile ja südamele.

Uurijad leidsid, et see parandas märkimisväärselt südame struktuuri ja talitlust. Treeningust oli eriti kasu 2. tüübi diabeedi tõttu kahjustatud vasakule vatsakesele, mis muutus uuringuandmete kohaselt tugevamaks ja ka selle töö läks tõhusamaks. Diabeedi kontrolli paranemine oli tähendusrikas, kuid tagasihoidlik.

Uuringus osales 23 inimest, kellel oli 2. tüübi diabeet. Nad jagati juhuslikkuse alusel kahte rühma: ühed tegid 12 nädalat intensiivset intervalltreeningut (n = 12; vanus 45−70, neist 8 meest) ja teised jätkasid oma tavapärast ravi. Südame struktuuri ja talitlust mõõdeti uusima magnetresonantstomograafia tehnika abil. Diabeedi kontrolli hinnati hariliku suukaudse glükoositaluvustestiga.

Uuringu autorid järeldasid: „Andmed toetavad arvamust, et füüsiliselt aktiivne eluviis on 2. tüübi diabeediga inimestele väga tähtis. Meie tulemused näitavad ka seda, et treenima ei pea järjest 30 minutit, vaid et südamele toob suurt kasu treenimine korduvate lühikeste intensiivsemate sööstudena. Füüsilise aktiivsuse suurendamine on diabeedi kontrolli alla saamisel väga tähtis.”

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada