üks silm silinder 27.12.01 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Käisin üle aastate silmaarstil kes kirjutas välja prillid. Üks silm silinder ja väike miinus, teine ka väike miinus. Olen nüüd usinasti prille kandnud ja peavalud on enam-vähem järgi andnud( pea- ja silma- valud olidki arstile mineku põhjuseks). Nüüd küsimus: kui vaatan arvutiekraani ilma prillideta on see täiesti kõver, kas see on normaalne? Prillidega on kõik korras. Kas silindri kandmise põhjus tekib aja jooksul või on see kaasasündinud? Olen ka varemalt silmaarstil käinud ja silindridiagnoosi ei ole mulle neist ükski pannud. Lisan veel igaks juhuks, et olen 32 aastane. Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Astigmatism (silinderprillide vajadus) võib tõesti esile kutsuda väsimust, peavalusid, jt nägemishäireid. Astigmatismi korral ei ole silma optiliste pindade kuju päris sfääriline, mis tekitab kujutise moondumist, varjudega nägemist jne. Sageli on astigmatism (silma kuju) kaasasündinud, või tekib kasvueas silma ebaühtlasest kasvamisest.

Nüüd kandes prille on nägemine jällegi normaalne, seetõttu ilma prillita märkate astigmatismi moonutusi markantsemalt.