Valutav kand 10.05.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Olen 52.a naisterahvas. Töötan aastaid sigalas. Aasta tagasi hakkas mul valutama vasaku jala kand, nüüd juba ka terve jalalaba. Pikali tõustest ei saa kohe jalale toetuda, sest kand on nii valus. Aga kui juba käima saan, siis saan longates käia. Olen tüse naisterahvas. Mis see võiks olla ja millest on tekkinud? Kuidas sellest lahti saada? Kas on võimalik ravida? Ette tänades Sirje.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Tegemist on kandluule kinnituva kõõluse põletikuga ja koos sellega ka kogu tallaaluse "kõõluselise lestme" põletikuga.
Sellise põletiku tulemusel tekivad nn. kukekannused.
Selline probleem tekib tavaliselt ülekoormusest või põrutusest .
Valu võib olla väga tugev ja muuta liikumise võimatuks. Peate kandma võimalikult mugavaid jalatseid ( hoiduma kummikutest!) Tugeva valu korral aitavad ka kanda tehtud teat. hormoonsüstid. Võite võtta ka Ibuprofeni või Paracetamoli. Tegemist on iselimiteeruva haigusega ( s.t. et möödub ise), kuid kuna, seda ei tea keegi öelda. Püüdke kaalu langetada, vähem koormust jalgadele anda, kanda mugavaid jalatseid, loobuda kummikutest ja vältida jalgade külmetamist ( eriti niisketes oludes!)