valutavad randmed 26.02.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 37.a.naine.Kroonilisi haigusi pole olnud.Väiksem laps 1a6k.Ülekaalu on rasedusest jäänud u.10kg.Aasta tagasi hakkasid valutama randmed.Arvasin,et arvutiga töötamisest,(on ka varem näit.peale puhkust valutanud,kuid siis peagi on valu kadunud),kuid järgi valu ei andnud. Kilpnääre korras,analüüsid ka-põletikku ei näidanud.Siis 4 kuu möödudes valu algusest määrati:salazopyrin 2h+2õ,+medrol+diclac.Halvimal päeval ei suutnud ma last isegi riietada.Nüüd saab rohtusid võetud juba aasta,aga paranemist pole näha.On tehtud ka süste randmetesse ja mõnesse sõrme(vahest olid paistes,nüüd pole olnud).Suvel oli valuvabu päevi ,aga nüüd kogu aeg valutavad.Ärkan varahommikul valu pärast üles.On hakanud nüüd veel lisaks põlved ka valutama,siiski ainult vahetevahel.
Proovin siis küsimused Teile esitada:
1.Kas tõesti pean valu kannatama elu lõpuni s.t.neelama valuvaigisteid?
2.Kas peale antud tabletiravi mingit muud ravi pole ?
3.Murelikuks teeb hormoon(see medrol vist?)tablett.Kaal mul üldse tagasi ei lähe,kusjuures söön pigem vähem,kalorivaesemat kui enne rasedust.
3.Ainult 1x selle 1 aasta jooksul olen ma end tundnud "terve inimesena",siis kui mul oli kõrvapõletik ja määrati antibiootikum(oli vist durasef),ei valutanud ükski põlv ega ranne-ütlemata hea enesetunne oli.Miks nii?
4.Mis teha?Kas proovida vahetada reumatoloogi(teise arvamust asjast saada),tema arvates,mul "isegi kerge vorm"???See mind ei lohuta ja valu ka väiksemaks ei võta.....
Ette tänades "üks suur valu ise"

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Kui Teile on ordineeritud raviks Salazopyrini, siis see tähendab, et on diagnoositud reujmatoidartriit. Ka tüüpilised vaevused viitavad sellele.
1. Ei pea. Kaasaegne ravi peab võimaldada elada võimalikult valuvabalt.
2. On küll. On terve rida muid tablettravimied, samuti süstitavaid preparaate.
3a. Hormoonravil on tõesti mitmeid ebasoovitavaid kõrvaltoimeid. Samas tõelist RA-d ei ole võimailk ravida ilma hormoonita -v.a. bioloogilise ravi puhul
3b. Raske öelda. Antibiootikum ei le RA ravim.
4. Võite alati võtta teisese arvamuse. Samas ka oma reumatoloogile tuleks öelda, et Te pole ravi tulemusega rahul. Sel juhul ta muudab ravi. Vaja on leida ravikombinatsioon, mis hästi töötaks.