Liigesevalud 02.04.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Ma olen 14 aastane tüdruk ja mu liigesed valutavad. Kõige esimesena hakkas valutama mu parem õlg, kui ma kukkusin toolilt. Perearst ütles, et see on normaalne ja läheb üle, kuid ei läinud. Siis 2 aastat hiljem ma suusatasin ja lendasin mäest alla. Arst kirjutas mulle igasuguseid valuvaigisteid ja geele aga need eriti ei aitanud.Ma pidin enda jal elastiksidemega kokku siduma. Luumurdu mul ei olnud. Poole aasta pärast mul lõi valu teise jalga ka ja kui ma ühe kirurgi jurde läksin, siis ta ütles mulle, et valu on kasvamise pärst ja, et ma pean palju võimlema. Ma võimlesingi, aga valu ei läinud üle. Mõne kuu möödudes mul hakkas põse vasak pool valutama ja randmed. Perarst ütles mulle, et selline gripp on ja , et ma pean jälle geele kasutama. Aga see ei läinud ka üle. Jala- ja teised valud on mul kestnud juba üle 1 aasta. Iga päev nad ei valuta, vaid siis kui ma natuke trenni teen või ma arvan, et ilma muutusel. Ma olen vereproove andnud, aga need ei ole näitanud, et mul reuma oleks. Ja selle pärast arst mind mingite teiste arstide juurde ka ei saada. Aga kas on võimalik, et mul on reuma? Ja kas ma võin trenni teha,kui mul pärast kondid väga valusad on? Mu põlved ragisevad ka, aga kirurg ütles, et see on normaalne. Mul on ka lampjalad. Ma käisin ka jaanuari lõpus mandlite operatsioonil. Nad olid mädased.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Reumatoloogiline liigespõletik annab tavaliselt ka turse ja liigese kohalt on nahk kuum katsudes.
Selline rändav valulikkus ei pruugi olla midagi tõsist, eriti kui ta on traumadega seoses.
Kui aga tekib selge hommikune liigesjäikus ja konkreetne valu, siis peaks reumatoloogi poole pöörduna. Tavaanalüüsid ei näita alati kõike vajalikku.
P.S. Lampjalad ise annavad juba kõikvõimalikke jalavalusid.