kas reumatoidartriit? 06.10.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 37 a.naine, sünnitasin 7 kuud tagasi. Muidu olen alati olnud täiesti terve,kuu aega tagasi aga hakkasid mul valutama randmed, eriti õhtuti. Kuna suguvõsas on esinenud reumatoiartriiti (vanaemal diagnoositi 82aastaselt) ja tean,et sünnitusjärgne periood on kriitiline aeg RA puhul,olen mures kas ka minul.
Perearst arvas siiski,et pigem on tegemist ülekoormussündroomiga kätele (lapse ja vankrite tassimine jne),vereanalüüsid olid korras (reumafaktor neg,c-reaktiivne valk neg,Hg 142 ja sete 4).Juba rõõmustasin,nüüd aga ütles sõbranna,kellel on diagnoositud RA,et ka temal olid need analüüsid ok ja alles mingid põhjalikumad uuringud näitasid,et haigus ikkagi on.
Nüüd olengi mures.Aeg-ajalt randmed ikkagi valutavad, eriti kui on palju tõstmist ja 2 päeva (peale jõusaalitrenni,kus küll mingit erilist traumat ei juhtunud)andis tunda üks põlveliiges.Turseid ega jäikust kusagil pole.
Küsin:1)Kas peaksin ikkagi pöörduma reumatoloogi poole täpsemateks uuringuteks või usun perearsti ja loodan sellele,et kui koormus väheneb (laps hakkab käima) läheb ise üle?
2)Kas imetamine võib samuti soodustada seda sorti muresid ?Ise praegu imetan kuid kavatsen lõpetada.
3)Kas võib olla,et organismi enda immuunsüsteem saab ise RA-ga hakkama või on see alati progresseeruv haigus?
4)Kas hormoonspiraal võib kuidagi selle haigusega seotud olla? (Kavatsen paigaldada).

Ette tänades!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
1. Perearstil võib siin õigus olla. Lapsega pidev toimetamine + koormus jõusaalis võivad ülekoormusvalusid tekitada küll. Kui turset ega mingit liigeskangust ei ole, siis soovitaks teha paar kuuri Arthryliga kõhrede tugevdamiseks. Ka kaltsiumi ja D-vitamiini võiks võtta kuuridena. Olete raseduse ja rinnaga toitmisega kindlasti kaotanud mitmeid luudele-liigestele vajalikke elemente. Kui ikka valu püsib, lisandub hommikune liigesjäikus v.m., siis soovitan kindlasti põhjalikumalt uurida.
2. Imetamine otseselt ei soodusta liigespõletike teket. Imetamise ajal peaksite te ise korralikult sööma
3. Üldiselt ei saa. Tekkemomendist on see haigus kroonilise progresseeruva iseloomuga. Kergematel juhtudel võib küll olla iseeneslikke remissioone, kuid ükskord ägeneb haigus ikkagi.
4. Hormoonspiraal ei mõjuta haigust. Suukaudsed hormonaalsed rasedusvastased pillid on mõnedel andmetel reumatoidartriidi puhul isegi kergelt protekteeriva toimega. Samas ei sobi hormonaalsed pillid aga mitme teise reumatoloogilise haigusega ( nagu näiteks luupus, millele ka liigesvalu on iseloomulik), ägestades haigust kindlasti.