Norvasc 21.10.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere.

Mul oleks Teile selline küsimus. Kõrge vererõhu puhul kirjutas arst mulle välja norvasc preparaadi.
Kas see rohi võib põhjustada jalakrampe ja jalalihaste nõrkust. (Peale rohu võtmise alustamist on trennis mitu korda jalad krampi löönud ja mõni kord on jalgades selline "naljakas" tunne, nagu oleks nad väga nõrgad ja eriti hästi ei kanna).

Tänades
J.N

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Norvasc (amlodipiin on hästitalutav). Platseeboga kontrollitud kliinilistes katsetes hüpertoonia- või stenokardiahaigetega olid kõige levinumateks kõrvaltoimeteks peavalu, tursed, väsimus, unisus, iiveldus, kõhuvalu, õhetus, südamepekslemine ja pearinglus.
Ravimi turustamise vältel on harva täheldatud järgmisi kõrvaltoimeid: alopeetsia, seedehäired, artralgia, jõuetus, seljavalu, düspepsia, düspnoe, igemete hüperplaasia, günekomastia, hüperglükeemia, impotentsus, urineerimissageduse tõus, leukopeenia, halb enesetunne, meeleolu häire, suukuivus, lihaskrampid, müalgia, perifeerne neuropaatia, pankreatiit, suurenenud higistamine, minestus, trombotsütopeenia, vaskuliit, ja nägemishäired. Paljude nende juhtude põhjuslik seos ei ole kindel.
Harva on tekkinud allergilised reaktsioonid, ka sügelus, lööve, angioödeem ja multiformne erütreem.
Väga harva (peamiselt samaaegse kolestaasiga) on teatatud hepatiidi, ikteruse ja maksaensüümide aktiivsuse tõusu tekkest. Mõnedel juhtudel, kus samaaegselt on kasutatud amlodipiini, on olnud vajalik hospitalisatsioon. Paljude juhtude põhjuslik seos ei ole kindel.
Nagu teiste kaltsiumkanalite blokaatorite puhul, on harva teatatud järgnevatest kõrvaltoimetest, mida ei ole võimalik eristada konkreetse haiguse tavalistest sümptomitest: müokardiinfarkt, südame rütmihäired (sh vatsakeste tahhükardia ja kodade fibrillatsioon) ja valu rindkeres.
Laboratoorsetes analüüsides ei ole täheldatud amlodipiini kasutamisega seotud kliiniliselt olulisi muutusi.
Üleannustamine. Inimeste puhul on tahtliku üleannustamise juhte vähe. Mõnikord on otstarbekas teha maoloputust. Senistel andmetel võib suur üleannustamine põhjustada ülemäärase perifeerse vasodilatsiooni, mistõttu tekib väljendunud ja tõenäoliselt kestev süsteemne hüpotoonia. Sellise seisundi tekkel on vajalik aktiivne südame-veresoonkonda toetav ravi, ka südame- ja hingamisfunktsioonide regulaarne monitooring, jäsemete ülestõstmine, ringleva vere mahu ning uriinierituse jälgimine. Veresoonte toonuse ja vererõhu taastamiseks võib kasutada vasokonstriktoreid, kui selleks ei ole vastunäidustusi. Veenisisene kaltsiumglükonaat võib aidata pöörata kaltsiumikanalite blokeerimise tagajärgi. Amlodipiin seondub ulatuslikult plasmavalkudega, mistõttu ei ole dialüüsitav.
Farmakoloogilised omadused. Amlodipiin on kaltsiumiioonide sisenemisinhibiitor (aeglase kanali blokaator või kaltsiumiooni antagonist), mis takistab kaltsiumiioonide transmembraanset transporti südame ja veresoonte silelihasrakkudesse.
Amlodipiini vererõhku alandav toime on tingitud veresoonte seinte silelihaste otsesest lõõgastamisest. Täpne mehhanism, kuidas amlodipiin leevendab stenokardiat, ei ole veel täielikult välja selgitatud, kuid on teada, et amlodipiin alandab isheemilist täiskoormust kahel järgneval viisil:
1) amlodipiin laiendab perifeerseid arterioole ja vähendab sellega totaalset perifeerset resistentsust (järelkoormust), mille vastu süda töötab. Kuna südame löögisagedus jääb samaks, vähendab alanenud järelkoormus südamelihase energiatarbimist ja hapnikuvajadust.
2) amlodipiini toimemehhanism hõlmab tõenäoliselt ka peamiste koronaararterite ja arterioolide laiendamist, seda nii normaal­setes kui isheemilistes piirkondades. See suurendab südamelihase hapnikuvarustust koronaarspasmi (Prinzmetal'i ehk variant­ne stenokar­dia) korral ja pärsib suitsetamisest tingitud koronaarset vasokonstriktsiooni.
Hüpertooniahaigetel tagab ühekordne annus ööpäevas kliiniliselt olulise vererõhu alanemise nii lamavas kui seisvas asendis 24-tunniks. Kuna preparaadi toime saabub aeglaselt, puudub amlodipiini kasutamisel ägeda hüpotoonia oht.
Stenokardia korral võimaldab amlodipiini ühekordne manustamine ööpäevas pikendada patsiendi üldist kehalise koormuse aega, stenokardia algusaega ja ST segmendi 1 mm-se depressiooni aega, ning vähendab nii stenokardiahoogude sagedust kui nitroglütseriini tablettide kasutamise vajadust.
In vitro uuringud on näidanud, et umbes 97,5% veres ringlevast amlodipiinist seondub plasmavalkudega.
Amlodipiini kasutamisel ei ole täheldatud metaboolseid kõrvaltoimeid ega muutusi plasmalipiidide osas, seega sobib amlodipiin kasutamiseks ka haigetele, kes kaasuvalt põevad astmat, diabeeti või podagrat.
Hemodünaamilised uuringud ning kehalistel harjutustel põhinevad kontrollitud kliinilised katsed NYHA klass II-IV südamepuudulikkusega patsientidega on näidanud, et amlodipiin ei põhjusta kliinilise seisundi halvenemist kehalise koormuse, vasaku vatsakese väljutusfraktsiooni ja kliinilise sümptomite osas. IV klassi südamepuudulikkusega haigetega ei ole uuringuid teostatud.
Platseebo-kontrolliga uuring (PRAISE) NYHA klass III-IV südamepuudulikkusega haigetel, kes kasutasid digoksiini, diureetikumi ja AKE-inhibiitorit, näitas, et amlodipiin ei suurendanud riski suremusele või haigestumisele. Samas uuringus näidati, et patsientide grupis, kellel puudusid kliinilised sümptomid, mis viitaksid isheemiatõvele, vähenes amlodipiini kasutamisel märkimisväärselt nii suremus kui ka haigestumus/suremus nii kliiniliselt kui statistiliselt.

Kalle Kurvits

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Ravimid

Ravimite koosmõju

Tere!
Mõni nädal tagasi tekkisid valud südame piirkonnas ja uuringute alusel on diagnoos morbus ischaemicus cordis.Raviks määrati Norvasc 1x hommikul ja Preductal 2x päevas. Kolesterooli raviks on ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Ei usu kahju tekkivat.
Liiga vähe andmeid, et saaksin rohkem vastata, teie vanus, kaal, kui suur ikka vererõhk on.
Kui tahate paremat vastust, looge endale (vajadusel) anonüümne ...

Loe edasi

MAREVAN

Mure seisneb selles, et inimene tarvitab Atacand 8mg, Norvasc 10 mg, Marevan 3mg, digoxin 0,025mg.
Tekkinud on peale kõrge vererõhu veel neeruvaagnapõletik, raviks sai vepicombini ja palavik ja ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Näib, et olukord on piisavalt keeruline perearstilegi.
Kui ikka kodune ravi ei anna tulemusi, seisund on raske, tuleb taotleda haiglaravi, vähemal eriarsti vastuvõttu esmalt.
Loe edasi

Mitu ravimit koos

tere, olen 51-a naine ja vererõhk kõrgenenud. Võtan iga päev norvasc´it (5 mg) 1 tbl ja atacand pluss´i (16/12,5 mg). Nüüd määras mulle perearst stugeron´i (25 mg) 3 x päevas 1 tbl ja bio-glucosamini ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Ravi määranud arstilt peaksite seda küsima.
Ilmselt vajate diureetikumi lisaks Atacand plus'is olevale 12,5mg hüdroklorotiasiidile.

Kalle Kurvits

Loe edasi

kuidas ravimeid võtta

Tere Dr. Kurvits!

Mulle on praeguseks määratud neli erinevat ravimit.
Astma puhul- Symbikort, mida pean sisse hingama 2 korda päevas 2 annust korraga, kõrge vererõhu puhul- Norvasc`i ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Ravimeid tuleb kasutada kasutusjuhendite kohaselt.
Ka mitme ravimi kooskasutamise mõjud on kasutusjuhendites kirjas.
Kasutusjuhendid on eestikeelsed, alati kaasas ja mõeldud ...

Loe edasi

Lugedes Norvasci artiklit

Jääb ikkagi õhku küsimus, miks siis minul kui diagnoositud hüpertoonikul vererõhuga 150-170/100-120 tarvitades haiglas antud ravimit Norvasc tõstis ravim Norvasc vererõhu 200/130-140 peale nii mitmeks ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Viimane rida Norvasci kõrvaltoimete punktis:
(ravimimemeti variandil: http://www.sam.ee/PIL/Hum/PIL_9832.pdf)
"Võtke oma arstiga ühendust ka siis, kui märkate mistahes muid ...

Loe edasi

Co-renitec

Tarvitan kõrge vererõhu tõttu juba mõnda aega co-reniteci. Mul on õhtuti köha hood, kui voodi heidan. Tihti on hääl ära ja kurgus nn klimbi tunne. Ka laulda ei saa enam nii nagu enne. Kõrge oli just nn ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Sarnase toimega ravimeid on tõesti palju. Kuidas miski kellelegi personaalselt mõjub, ei oska siin küll ette näha. Kõrge vererõhu ravi korraldab igal juhul arst.

Kalle Kurvits

Loe edasi

ravimi toime.

kasutan vererõhu ravimit norvasc millega olen saavutanud hea tulemuse. Sooviksin teada kas ravim prestarium ja tertensif on ravimid, mis aitavad ära hoida ajuinsulti ja infarkti.

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Vererõhu kontroll on insuldi ärahoidmiseks väga oluline ja mul on hea meel, et Norvasc teile hästi toimib.
Ka Prestarium ja Tertensif on vajalikud kui arst need on määranud. Jutt ...

Loe edasi

NORVASC

Tere!
Perearst kirjutas mulle kõrgenenud vererõhu raviks NORVASC 5 mg ja võtta tuleb 1 tab päevas. Kogemuste varal olen selgitanud, et kõige paremini sobiks mulle 0,5 tab hommikul ja 0,5 tab õhtul, ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Juhend otseselt tableti poolitamist ei keela, aga kui puudub poolitusjoon siis täpset doseerimist ei saa tagada.
See pole aga eriti oluline, kui võtate samal päeval sama tableti ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: