rasedus, 18.nädal 25.04.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on tegelikult 2 muret, mistõttu ei osanud pealkirjaks muud pann kui ülaltoodu, millest nähtub minu raseduse praegune seis, st,. sealmaal ma siis praegu olen.Kõigepealt - mida arvate sellest, et mul selles staadiumis ikka veel pole näha mingisugust kõhtu, kas see on normaalne?!Sõbrannadel on olnud / ja osadel on praegu /samas staadiumis igatahes tunduvalt suuremad kõhud.Olen hakanud mõtlema, et kas laps äkki ei kasvagi?MIda arvate?!

Ja teine mure.Olen nii perekoolis kui siit kliinik.ee saidilt lugenud ühtteist reesuskonflikti kohta.Minul on reesus negatiivne, mehel aga reesus positiivne veri.Loetust on meelde jäänud, et sel puhul tuleb varakult mingit ravi hakata teostama, aga minu arst pole selle kohta isegi midagi pärinud( ja ise olen ma mitu korda suure ähmiga unustanud seda mainida).Mäletan loetust sedagi, et ravi mittesaamise korral võib loode hukkuda.On see tõesti võimalik?!Palun ütelge midagi selle asja kohta, kardan väga!!!

Teile ette tänulik olles

Teresa

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Teresa.

Ärge muretsega, kõhu suurus ei näita raseduse suurust. Raseduse 18-22 nädalal tehakse kõigile rasedatele loote ultraheli uuring. Ultraheli uuringul on kindlasti näha ka mitmendale rasedusnädalale Teie loode vastab.

Kui Teil on esimene rasedus, siis lootele ohtlikku reesuskonflikti ei peaks tekkima. Raseduse ajal määratakse reesus negatiivsetel naistel igal trimestril verest anti D antikehade olemasolu. Kui antikehad on negatiivsed, ei ole ka loote kahjustuse ohtu. Raseduse 28 nädalal võib süstida anti-D-immuunoglobuliini, et vähendada sensibiliseerumist. Rasedusaegsete manipulatsioonide korral (amniotsentees, loote väline pööre jne) soovitatakse seda samuti teha. Samuti süstitakse Teile vaktsiini peale sünnitust, sest kõige suurem sensibiliseerumise võimalus on just sünnituse ajal. Oht reesuskonfliktiks on just järgnevate raseduste ajal.

Tervitades Aire Sekavin