Kirurgiline puhastus ja uuesti rasestumine 21.10.18 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tuvastati raseduse peetumine kümnendal rasedusnädalal, loote südametöö oli seiskunud, umbes kaheksandal nädalal. Arst soovitas kirurgilist puhastust, see toimus 16.10. Lapseke oli väga oodatud ja seda suurem ka hingevalu, mis sellele järgnes. Kuna kõike tehti erakorraliselt ja oli šokis, siis paljud küsimused jäid vastusteta.
Täna, kuuendal päeval ei taha veritsus veel lõppeda. Ei tule küll meeletult palju, pigem verevaese menstruatsiooni moodi, aga esimestel päevadel peale eemaldust tuli pisut ehk vähem, oli vedelam. Nüüd sutsu tumedam ja imepisikeste veretäpikestega, nagu vere hüübimistäpikesed. Suuri valusid ei ole. Munasarjavalu pigem. On see kõik siiani normaalne, kust maalt peaksin pöörduma erakorralisse vastuvõttu?!
Ja teine küsimus siis uuesti rasestumine. Tahaks kiirelt ja kohe, kuid soovitati oodata. Esimene laps momendil 1,6 aastane ja tahtsin teise sünnitada enne kui esimene saab 2,6 aastaseks, teadagi siis et emapalk edasi jookseb. Seda suurem on ka mure ja asjaga kiire. Esimene rasedus möödus ilma probleemideta, sünnitasin ise, kuid sain 3b astme rebendid. Teist korda rasestusin väga kiirelt, mis oli suureks üllatuseks, sest esimesega läks aega. Kas mida kiiremini uuesti proovida, kas seda suurem on oht, et rasedus katkeb? Ma ootaks esimese menstruatsiooni ära ja siis käiks kontrollis ära. Kas on oht, et peale puhastust (ma ei kirjuta abort, sest minu silmis on see nii julm sõna, seda enam et ma ei oleks seda iial vabatahtlikult väikese lootega teinud) ei ole viljastumine enam nii lihtne? Kas on oht, et päevi üldse ei tule? Kui suur on tõenäosus, et rasedus uuesti peetub või katkeb? Olen normaalkaalus 31 aastane. Pole elus iialgi suitsetanud ja tänaseni karsklane tervisespordiga tegelev naine. Ka mees sarnaste näitajatega, va. mõnel õhtul paar õlut. Lasen perearstil teha nüüd põhjalikud vereanalüüsid, lülitamaks välja kilpnäärme probleemid, sest peale esimese lapse sündi lõi kilpnäärme ületalitlus välja, kuid saadi kiirelt kontrolli alla ja ravi lõpetati.
Muidugi sel rasedusel oli see imelik, et rinnad ei läinud valusaks ega suureks ja lisaks sel korral oli pidevalt külm. Ehk siis vastupidi esimesele rasedusele. Mure muidugi nüüd uuesti rasestumise juures on kordades suurem, lähen ka kliinilise psühholoogi juurde, et üldse sellest üle saada. Kuna plaanin ka uuesti kiiresti rasestuda, siis võtan edasi foolhapet lisaks rasedavitamiinidele – kas see tulemit annab, ilmselt näitab aeg.
Palun aidake leida vastused küsimustele!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, vähene määrimine peale protseduuri on normaalne umbes 2 nädalat, vahel määrib isegi kuni menstruatsioonini. Menstruatsiooni oodake 4-5 nädalat peale raseduse katkestamist. Rasestuda soovitatakse peale teist menstruatsiooni. Tõenäosus, et juhtuks sama õnnestus nagu nüüd on vähetõenäoline kui olete terve ja mingeid haigusi ei põe. Kilpnäärme hormoonide kontroll oleks soovitav. drKadastik