vaimse vägivalla tagajärjel tekkinud hirm ja ärevus 31.03.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma olen hädas ärevusega ja selle füüsilise poolega. Vaimselt suudan probleemi hallata aga kätest need "nõelad" ära ei lähe, lakkamatult surisevad 24/7.samuti vahetevahel mul tuleb seletamatu hirm peale, nii et silme eest must. Mul võib avalikus kohas halb hakata, ja pidev ohutunne on kuklas. elasin läbi vaimset vägivalda, mõnikord rumineerin sellest. oma mõtetes suudan teadvustada, et see kogemus on minevik, aga mu keha ei "tule kaasa", ja hakkan nagu üle kere "surisema", õhupuudus tekib ja silme eest virvendab. Mõnikord on rändavad valud kas kõhus, peas, lisaks kui stressitase tõuseb kipuvad igemed paiste minema. Neil valudel ei ole muud põhjust leitud, ainult ärevus. aga ma pean ju tööl käima ja funktsioneerima, mul on raske päevast mingit naudingut tunda, kui pidev ärevus valdab. muidu ma olen rõõmsameelne inimene, aga see on nii väsitav, et ma hakkan nutma iga kord pärast tööpäeva lõppu-
ja piirduks asi päevaga. öösel unes ärkan võpatades, nagu ta ajaks mind taga, jälle õhupuudus.
olen proovinud kohvi joomist vähendada, jalutada, vannis käia, füüsilist tööd (see natuke aitab, esimene 3 tundi nõuab keskendumist, edasi kui veel 7-8 tundi aias müttad siis vähemalt sel ajal ei tiirle mõtted peas nagu tornaado.
mul on sõpru, aga seltskond ei aita kätest surinat ära kaotada. mõtted võivad siis rahuneda aga keha on ikka kogu aeg "üles keeratud" ei suuda isegi 1 minut lõdvestuda

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaatrina võin kinnitada, et stressikolle ja depressioon tekib kergelt, kui inimene ei ole leidnud oma andekuse rada või ei ole saanud sellel alal tegutseda. Inimene ju väärib seda, et ta on õnnelik. Inimene väärib rahulikku-õnnelikku lähisuhet. Kui ta peab tegelema sellega, mis teeb õnnetuks ja ei paku rahuolu, on probleemid kiired tulema.
Mida teha?
1. Sotsiaalne korrus-harjutused-muudatused – olen vajalik oma perele, lastele, lastelastele, sugulastele, rahvale! Said Esivanemad hakkama (muidu meid ju ei oleks!), saan ka mina. Olen vajalik, saan hakkama.
2. Kehaline e. somaatiline korrus – mõõdukas füüsiline töö maandab pingeid ja annab töörõõmu – näed tulemit. Kehaline aktiivsus. Majapidamistööd on üheks parimaks arstirohuks, paneb vere käima, maandab pingeid, annab tervisliku söögiisu ja hea une. Kaovad kehalised kaebused, süda hakkab jälle korralikult tööle ja keha tunneb tööst rõõmu. Ja toimima hakkab Esivanemate tarkus: terves kehas rõõmsameelne psüühika.
3. Psüühiline e. meeleline korrus – piisav uni ja päevased puhke¬hetked, tunda rõõmu sellest, mis on: olen Elus- järelikult õnnelik! ja mitte nutelda selle üle, mida ei ole, veel ei ole. Tunda rõõmu sellest, mis on ja mida on. Kiida mõttes ennast ning kuuldavalt lähedasi. Kass tahab silitamist, inimene tunnustamist!
4. Emotsionaalne e. tundeelu korrus – naerata ja see kiirgub teistelegi. Siit tuleb positiivse emotsiooni „kiirgamise rõõm“, andmisrõõmu vundament. Koer liputab saba, meiegi anname ja tunneme andmisest rõõmu. Anna kaasteelistele ja tunne sellest rõõmu!
5. Vaimne-eetiline korrus – siin korrusel peame oma väärtushinnanguid muutma, meeleparanduse teele asuma.
Rõõmsameelset tegutsemist, harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet