probleemid une ja magamisega 17.12.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist, viimasel ajal olen kimpus olnud magama jäämisega. Tihti juhtub, et lähen voodisse kella 00.00 paiku (panen telefoni jm sellise eemale ja lihtsalt üritan uinuda), kuid magama õnnestub jääda heal juhul alles peale kella 03.00. Äratus on, aga mõned minutid peale kell 07.00’i, seega olen päeval tihti väsinud. Lisaks hakkas veidi enne uinumis probleeme ilmutama ennast “unehalvatus” (ma ei ole kindalsti pädev endale ise diagnoosi panema, aga lihtsalt nii palju kui ise lugenud olen, siis kirjeldaks see olukorda kõige täpsemini). Järgnevalt toon ühe näite paremini mõistmiseks: Olin pikast päevast väsinud ning hakkasin kodus uinuma. Üks hetk kuulsin karjeid, et ma jookseks ning nägin, et tuba on ümber ringi leekides. Üritades püsti tõusta ma seda teha ei saanud. Sain vaid silmadega ümbritsevat leekides tuba ja oma keha vaadata, mille liigutamiseks ma võimeline polnud. Kestis see maksimaalselt mõned minutid. Seejärel lõi nö. pildi murdosa sekundiks mustaks. Ja kui uuesti sain vaadata olin voodis täpselt samas asendis ja ka toas oli kõik täpselt nagu enne, puudusid vaid leegid ja karjed. Lühidalt oli kõik nii nagu on normaalne ning sain ennast ka liigutada nagu tavaliselt. Lisaksin siia ka veel, et pole kunagi kogenud ühtegi tule või põlenguga seotud traumat, kuid olen ka enne tihti tulest, päästeautodest ja muust sellisest und näinud. Ei oska öelda millest need tulenevad. Tulles eelneva juurde tagasi olen nüüd hakanud tihedamini selliseid asju kogema, aga mitte nii radikaalseid. Enamasti on selleks kas mingi selline “navy blue” värvi must auk kuhu ma kukun ning samal ajal ei saa end liigutada ning pulss tõuseb märgatavalt. Taoliste olukordade sagenemisel olen suutnud juba vahest aduda, et nüüd on see situatsioon jälle juhtumas. Mõnikord olen suutnud end enne kähku püsti ajada, et seda vältida kuid mõnikord olen hiljaks jäänud ning proovinud lihtsalt rahulikuks jääda ja sisendada endale, et mõne hetke pärast see möödub. Peale antud asja kogemist muidugi uinumisest lähema tunni jooksul enam mõelda ei ole võimalik. Praegusel hetkel on asi juba nii, et uinumise ees on kerge hirm kuna ma ei oska kuidagi ennustada millisel õhtul see mind jälle kummitama tuleb. Seega tahaksin küsida Teilt mida ma tegema peaksin? Kas pöörduma kuskile vastuvõtule? Ja kui peaks, siis äkki oskate anda nõu kuhu või kuidas. Ette tänades xxx.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Põhiline stressifaktor tuleb välja selgitada ja see siis likvideerida või suhtumine sellesse muuta.
Und soodustavad vahendid-võtted on head, aga vajalik on endale isiklik unerituaal välja töötada
vt eelnevatest nn Pavlov-Enneti tingitus (kodus harjutusi tehes paned oma nime!). Seega ravim-soodustaja ja harjutus, ravim (näiteks vabamüügist Melatoniin) harjutus ja kui paari nädala pärast ravimit ei võta, siis harjutus toimib nagu hea harjutus pluss ravimi (näiteks Melatoniin) toime.
Harjutuseks sobib minu Palve või selle modifikatsioonid (pea kõrgemal-madalamal jne, et kehaasendi kaudu (pea kõrguste vahe) aju verevarustust parandada, organismi pingeist vabastada. Vt Enneti Palve või selle printsiip).
Päeval jõukohane kehaline aktiivsus.
Kui eelneva tulemusel olukord mingil põhjusel ei edene, siis psühhiaatriakliiniku valvetohtri jutule.
Tableti osakaal vaid 1/10, vaja kasutada 9/10 võimalusi (iga tera tervise varasalve on see paranemise rada.
vt varasemad, leia endale sobilik ja rakenda igapäevaellu!
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet