piinav tunne 24.04.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Viimased 10 päeva on mul mingi vastik piinav tunne peal olnud. Ei oskagi hästi seletada. Püüan asja seletada täitsa algusest peale.
Mingi 5 a tagasi hakkasid mul probleemid kõrge vererõhuga, kuna ma olin tervise pärast väga mures kippusid mul öösiti peale hirmuhood(paanika) ning vererõhkki oli väga kõrge. Läksin arsti juurde ning saatis haiglasse vererõhku uurima, oma vaimsest stressist ei rääkind ma midagi. Haiglas olid kõik uuringud korras ning ka mu stressi tunne langes oluliselt.
Siis mõned kuud hiljem läksin keskkooli, uus kool keskkond jne, hakkasid uuesti sisepinged ja ärevushood, abi ei otsinud ma kusagilt. Kuidagi vedasin end ikkagi läbi, leidsin abi ka spordis, mis parandas enesetunnet oluliselt.
Nüüd paar aastat on jälle kõik pinged tagasi: probleemid ülikooliga, sõpradega, naistega jne. Kuna tegelesin vahepeal ka aktiivselt spordiga siis hoidsin enda tervist stabiilsena. Kui ma tööl käisin ja pikad päevad olid, siis ma õhtuti ei suutnud magama jääda, nägin lausa tööd unes, kõik keerles peas.
Kuid 10 päeva tagasi kogesin ka mingit paanikahoogu ja peale seda on koguaeg väga piinav enesetunne olnud. Pea on tohutult mõtteid täis, mõtlen koguaeg nn vanadele hiadele aegadele ja püüan neid tundeid taastada. Oli ka klassikokku tulek, ning siis mul tuli väga halb tunne peale nagu oleksin ajas tagasi. Just see tunn,e et pea on tohutult mõtteid täis ongi kõige hullem, ei suuda millelegi keskenduda. Siuke tunne et ma varsti ei mõista olukordi, kas nad on tegelikud või ma kujutan neid omale ette. See tunne tekitab ka tohutult hirmu, et ma lähen lolliks vms. Tunnen, et kui ma kellegi räägin, siis mu jutt tuleks nagu automaatselt. Siis hiljem jälle arutlen omaette, et kuda ma nüüd täpselt ütlesin. Pea "paks" täitsa koguaeg. Enam eriti ei taha kellegagi suhelda, huvid on kah nagu kadunud. Koguaeg mõtlen kuda oma mõtetest lahti saada. Vahel kui juhtub midagi väga head siis enestunne paraneb veits mõneks ajaks, isegi kui keegi mu peale karjub veits siis ma nagu tuleks sellest "purgist" välja. Olen tähelepannud ka et sokolaad ja saun aitavad natukeseks ajaks enesetundele kaasa.
Ka magamisega on probleeme, tõmblen koguaeg voodis ühelt küljelt teisele, pidevalt näen halbasid unenägusid.
Tahaks nii väga sellest "omast mullist" välja saada ja norm elusse tagasi pöörduda. Olen muidu 22a mees.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Korrigeerige töö-/õpi- ja puhkerežiimi. Vajadusel ka arstirohtu abiks võttes.
vt. otsinguga minu varasemaid soovitusi une ning stressi küsimustes. Kui nädala jooksul nihkeid paremuse suunas ise kätte ei saa, siis pöörduge psühhiaatri poole. On häid rohte une-stressi-depressiooni vastu ühes rohus korraga.
Üliõpilaspõlves on ikka neid üle-õppimise ja -pingutamise perioode. Aeg maha, oluline-ebaoluline endale selgeks teha, probleemid ranžeerida õigesse järjekorda.
On olnud kõigil,
neid perioode, lahendid olemas.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet