Unehäired, võimetus tunda rõõmu... 09.01.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Sissejuhatuseks pean kindlasti ära mainima, et töötan öösiti 23-9 ja seda 16 ööd kuus. Öö ja päev on peaaegu täielikult sassis, päeval olen harva üleval.
Pikalt ei ole ma juba tundud rõõmu, lisaks puudub mul motivatsioon üldse midagi teha. Kui varem meeldis mulle väga kokata, siis enam ei viitsi ma sedagi teha ja selle asemel söön midagi hästi kerget või hoopis rämpsu.
Ka ei liigu ma enam eriti, ainult jalutan tööle ja koju, sedagi pool teed ühistranspordiga. Mõte on küll, et tahaks midagi teha, saan ise ka aru, et see mõjuks mulle hästi aga no üldse ei saa hakkama sellega.
Mõned nädalad tagasi ägenesid ka unehäired, ma ei suutnud magama jääda ja kui lõpuks jäin, siis magasin 2-5 tundi ja oligi kõik. Mingi hetk sealt edasi olin ma juba nii väsinud, et ei suutnud üldse magama jääda. Varem kasutasin melatoniini tablette, Aga ei tundnud, er neist abi oleks olnud. Ostsin lisaks uinumist soodustavad tabletid Sedogelat ja mingisuguse unetee. Vahepeal need aitavad, vahel mitte.
Paar päeva tagasi oli ka ühel päeval kolm korda nö unehalvatus. Väga hirmus kogemus. Kuna ma ärkasin mitu korda teises unenäos hoopis, Siis ei saanud enam täpselt aru, mis juhtus päriselt ja mis unes.
Lisaks kõigele näen ma üsna tihti hallutsiatsioone, eelkõige liikuvaid varje jms, mille peale ma tihti ehmatan.
Pikk ja keeruline jutt aga tundsin, et lühemalt ei saa. Nii on keeruline elada ja ma ei tea enam mida ma tegema peaks. Töökoha vahetamine jääb kõige viimaseks variandiks, sest muidu tekiksid juba uued mured.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Töökoha vahetamise variant ikkagi idanema panna - õigel hetkel siis vahetada.
2) Une-eelne rituaal:
Usurahvastel on õhtupalve - see oma olemuselt rituaal. Seda rituaali annab ka ise tekitada. Oma patsientidele soovitan seda selliselt: Õhtul (või siis enne uinumist kui öist unevõimalust ei ole) rahustava rohu võtmise järgselt teha rituaalset harjutust (Harjutus ka ise on rahustav, pingeist vabastav - minu Palve-Meditatsiooni esimene samm). 3-4 nädalaga kujunebki välja sobilik tingitud refleks e tingitus. Paljudel on see välja kujunenud endalegi märkamatult: lastele unelaulukene, lehekülg raamutust lugemist, mõned rituaalsed tegevused jne.
3) Päeval ka Lõõgastusehetked kui korralikku und kohe ei saa.
4) Soojad joogid rahustavad, aitavad uinuda.
5) Päevik, et muremõtted sinna kirja - isegi siis, kui neid esimesel hetkel nagu lahendada ei saa.
vt veelkord 1) punkt. Töövõimalusi ju siis Euroopas hulgi.
Julge leiab lahendeid. '
vt varasemaid ka.
Jüri O.-M. Ennet