Kust saada prof. abi depressiooni raviks? 07.02.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Alates eelmisest talvest olen olnud depressioonis, oli tugev energia kadumine ning tugev väsimuse tunne, nagu tühjaks imetud kest. Siis ma veel ei teadnud, et olen. Selle talve alguses hakkasin uurima, mis võiks olla põhjused ning kui lugesin depressioonist, kõik klappis. Täpselt kui ma teistele ütlesin oma probleemidest, siis nad lihtsalt ei saanud aru ega uskunud mind. Siiamaani peavad mind laisaks, lohakaks jne.
See talv on olnud piin minu jaoks. Täielik laip, ei suuda midagi teha, suur huvipuudus ega pole isu ka teha. Detsembrikuu lõpus magasin päevadeviisi voodis. Olen loobunud kõrgetest positsioonidest. Lihtsalt ei jõua, tahaks oma energiat tagasi. Olen eluaeg olnud hästi aktiivne, aga nüüd laip. Olen sundinud ennast positiivselt mõtlema, aga tihti kaldun negatiivseks või näen erinevates situatsioonides, kuidas ma suren. Max suudan olla 1h päevas aktiivne. Vean ennast trenni, aga seal suurt midagi ei suuda teha.

Minu sümptonid:
Tugev väsimus ja energia kadumine, unehäired, söögiisu muutused, sugutungi vähenemine, kurvameelsus, meeleheide ja ärritavus, madal enesehinnag, suhtlusprobleemid, süütunne, negatiivne mõtlemine, võimetus tunda rõõmu, ei taha suhelda teistega, peavalud ja kõrge vererõhk. Ei huvita enam midagi peale selle, et saaksin oma energia tagasi. Kohv on see, mis aitab minul tööd teha. Ajus mõtted ei liigu enam, olen nagu surnud laip, kes liigub ringi.

Kust ma saaksin Eestis professionaalset abi?

Tänan

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Elukohajärgne psühhiaater aitab. Elulugude lugemine aitab, kindel päevaplaan aitab, kerged kehalised harjutused aitavad. Süsteemselt aitab energiat ja motivatsiooni kergitada minu Tervisemaja 7 korruse soovitused (vt. raamatust "Väljavalitu").
Depressioon (kui ta on) on tagajärg, aga mis on põhjus?
Inimene vajab uusi hoiakuid ja neid saab "kiirmeetodil" kahel viisil: a) vaata-suhtle mõne raske haigega, vanuri-surmaeelikuga või käi mõne tuttava matusel. Või loe empaatiliselt välisuudiseid: veeuputus Austraalias, sõjategevus Afganistanis, musulmanid kümme aastat Guantanamo "ühiselamus", paljude esivanemad "Siberi ekskursioonil" jne. b) ekstaasiseisund (U.Masingu järgi - religioosne ekstaas) on vahend uutele hoiakutele ja loomingulisele tasemele jõudmiseks. Noore mehena oli Uku Masing suuresti depressiivne. Teine rada on võimalik ka harjutamisega (Buddha 8-astmeline tee või siis minu 9-astmeline tee).
Alustuseks psühhiaater.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet