Unehäired ja väsimus 15.07.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on umbes 4 aastat olnud probleemid unetuse ja väsimusega. Millegipärast ei maga ma ennast korralikult välja, isegi kui magan umbes 7-8 tundi. Vahel on raskusi uinumisega, kuid mitte alati. Tihti aga olen ärgates uimane ja päeva jooksul on raske keskenduda õppetööle.
Tarbin küll kohvi, kuid mitte üle 3 tassi päevas ja mitte hilja õhtul (pärast kella viit). Olen küll proovinud kohvist täielikult loobuda, kuid tundub, et vajan seda nii-öelda "üles ärkamiseks".
Milles võib probleem olla, kas kohvi tarbimises?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Hea vahend on rituaal ehk tekitada tingitud refleks. (nagu sportlane teeb enne katset, nagu näitleja teeb enne lavale minekut, nagu lapsevanem loeb lapsele muinasjuttu ning silitab pead jne).
Minul on selleks oma Palve rahulik-rahustav tegemine 5 sirutust-painutust, lõõgastust ja selliseid minutiliste vaheaegadega viis korda. Alul koos und soodustava rahustava tee või tabletiga, hiljem rohi jääb ära.
(vt varasemad soovitused).
Päevik - sinna mured, et need peas ei keerleks ja sinna kindlasti positiivsed tegemised-ideed.
Tunda rõõmu olemasolevast.
Terves kehas terve psüühika - kehaline aktiivsus tuleb kasuks.
vt varasemaid.
Tööd-õppimist võtta rõõmuga, sportliku suhtumisega - jälle mõnus treening! Meeldib, saan hakkama. Ületreeningut ei tee - puhkehetked ka päeval.
Iga tera tervise varasalve tuleb kasuks.
Kõik saab korda!
Jüri O.-M. Ennet
Naeratus!
Jüri