Kuuma ja külmahood 04.11.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on umbes viimased pool aastad pidevad kuuma ja külmahood, aastaajast hoolimata. Hea, kui mõni päev vahele jääb. Kodus panen üks hetk talvejope selga ja teisel hetkel kisun ennast T-särgipeale. Ei tea enam, mida teha. Eriti häiriv on see väljaspool kodu (ei julge endalt riideid võtta ja siis on nii kuum, et lähen näost punaseks, nagu istuks saunas).
Mul on diagnoositud bipolaarne meeleoluhäire, ärevushood, epilepsia ja insomia juba 10 aastat tagasi. Rohud on peal ja lõpuks saanud ka õiged doosid. Ärevuse puhul võtan Diazepami, unetuse vastu igal õhtul Remeroni, bipolaarsuse vastu Seroqueli ja Lamictali ning epilepsia vastu Trilepali.
Varem pole mul ärevushoogudega kuuma ja külmahooge esinenud. Kas on võimalik, et see on ikkagi ärevusegas seotud? Kilpnäärmega on perearsti arvates ka kõik korras. Pole ka muutunud minu kehakaal. Menstruatsiooniga pole nad ka seotud. Lugesin sarnaste muredega inimeste kaebusi, kuid sarnasusi pole leidnud. Ainuke, mis on ühist, on ärevushood. Palun andke nõu, milles võiks asi olla? Olukord on juba tõsiselt häirivaks muutunud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tervisehäireid (kehalisi või psüühilisi) ei pruugi alati üks olla. Paljudel neid mitu. Raviprintsiip:
a) spetsiifiline ravi konkreetse häire korral (bipolaarne meeleoluhäire, ärevushood, epilepsia ja insomia (sellega teil asjad põhiliselt korras) ning
b) üldine - kogu organismi (keha ja psüühika) 3E-d = Ennistamine e ravi, Ennetamine e profülaktika, Edendamine e treening).
Kuna praegu häiritud termoregulatsioon (kuumad-külmad hood), siis seda valdkonda, seda organit (organiks on NAHK harjutada tulebki.
1) Vahelduv dušš (soe-jahe, kuum-külm, soe-jahe... jälgida meeldivat enesetunnet. Sobilik (kui kogu keha ei ole võimalik või hetkel ei ole soovi) ka jalavannid.
2) Naha meeldiv kuivatamine frotee-rätikuga.
3) Nädalas korra või üle nädala mõõdukas saun.
4) Võimalusel bassein (seal ka saun käepärast). Kalda-treenerile öelda, et jälgiks teid - EP tõttu - kuigi aastaid hoogu pole olnud. jne.
5) Vahetusriided, et niisked riided ei häiriks.
6) Magneesium (min. vesi - Borjomi eriti hea) higistamiste vastu.
NB Jälgi enesetunnet, see kõige parem regulaator, juhendaja.
Kõike seda korraga ei jõua ja pole vajagi - vali võimaluste ja enesetunde järgi üks v kaks tegevust.
Rõõmsameelsust,
Jüri O.-M. Ennet