Terviseärevus 09.03.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Lgp. Dr. Ennet!

Olen juba pikemat aega, üle aasta püüdnud võitu saada derpressioonist, ärevushäirest. Põhiline probleem ongi ärevushäire, terviseärevus, mis väljendub kehaliste sümptomite tundmises. Kõige suuremad probleemid on maoga. Sellega seoses kahel korral mõõka neelanud ja väliselt magu korras, kuid kaebuste alusel pandud diagnoosiks reflukshaigus. Kõik see algas samal ajal ärevushäirega, mul ei olnud söögiisu, kaal langes, kuniks tekkis tükitunne kurgus ülakõhuvalud, rinnakuvalud jne kuniks ma jõudsingi gastroenteroloogile. Nüüd aasta hiljem, olen mitmete gastroenteroloogidega suhelnud, täiendavaid uuringuid ei tehta polevat vajalik. Arst ütles, et kõik mu sümptomid maoga viitavad ärevushäirele. Ka käin ma iga kuu psühhiaatri juures, selle ajaga oleme katsetanud palju antidepressante, olen püüdnud end kokku võtta, liikuda, võimelda, metsas mere ääres käia aga nii kui tagasi koju jõuan hakkab kõik otsast peale, tunnen kehalisi sümptomeid , siis vahest lohutan end söögiga ja pärast on veelgi halvem. Kardan siis haigusi ja surma. Viimane antidepressant, mida üritasin võtta oli flux, enne seda seroxat ,kuna need tekitasid igausuguseid kõrvaltoimeid, ma loobusin, siis arst soovitas uut ad Brintellix olen seda tarvitanud nüüd pea kuu aega, tõsi pole ühtegi kõrvaltoimet aga pole ka mõju. Endiselt ma kardan , maos tunnen pidevalt valusid, tervad torked rinnakus, keel valge katuga ja enesetunne üldse kehv. Minu küsimus Teile , kui ma olen juba aasta aega üritanud kuidagi antidepressantide najal endasse eluvaimu saada ja sellest siiani pole kasu olnud, kas on üldse antidepressanti, mis annaks algust paremuse suunas või ongi nüüd asi nii kaugel, et pean psühhiaatri haigla ravile minema. Mis on Teie arvamus?

Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Soovitaksin võtta Pantoprazoli hommikul - kui refleksiga tegemist, siis need vaevused suuresti kaovad.
Aga - närvisüsteem/psüühika ja mao-sooletrakti tegevus on omavahel tihedasti seotud. Seega - psüühiline rahu, stressi-depressiooni vähendmne on ka mao-sooletrakti tegevust mõjutav.
Psüühiliste pingete maandamise võtted on ka ennetavalt e profülaktiliselt olulised. Seega - kehaline aktiivsus, sport, psüühikat mõjutavad harjutused.
Tervislikust toidust ja dieetidest ei räägi, see ju ikka oluline.
Suitsule ei, alkoholile ei.
Mis AD-sse ja depressiooni ravisse puutub, siis - tabletid on vaid 1/10 kogu ravist. Kasutada tuleb ka seda 9/10. (vt varasemaid).
Igast murest saab üle!
Koostöö 9/10-ga,
Jüri O.-M. Ennet