Terviseärevus? 05.07.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen endaga täitsa hädas. Hetkel on lapsel põsel kuu aega olnud kahtlane punn, mis aerenes justkui mitte millegist (kui siis oli seal õrnalt märgatav kupal, mis nädalaga muutus punetavaks tasapinnaliseks ringiks ja edasi selliseks nagu pildil näha).. nädalane ravi lahja hormoonkreemiga võttis ära punetuse, kuid paari mm naha kõrgendus on alles...proovime nüüd kangemat Advantani. Minu enda mure on selline, et kuna nahaarst pani küsimärgiga mastotsütoom siis olen ma murest ja ärevusest katki. Söögiisu kaob kohe ja ärevus hinges. Mõtted on kõige kaugemal ja halvemal ära käinud. Kolmele erinevale naha-arstile aeg broneeritud. Sama lugu oli endaga, kui eelmine aasta kahtlased pearinglused olid ja saadeti neuroloogile, peapilti tegema jms...midagi muidugi ei leitud ja sümp. kadusid aga mõtted jäid. Käisin mõtetes enda osas kõikjal kuni selleni, et enda jaoks tundus igati loogiline igaks juhuks kirjutada midagi testamendi laadset või kirjad lapsele.. kunagi ju ei tea kui see eluke võib lõppeda. Eelmine kuu tundsin, et üks rind on valus (naistel ju ikka veidi hellad enne perioodi). Vaatasin juba välja, kuna mammograaf buss Tartus on, et läheks käiks ise raha eest kontrollis. Olen kaalunud enda vaksineerimist emakakaelav. vastu. Eelmine sügis lasin tervele perele teha gripivakstiini. Nüüd olen mõelnud, et peaks tervel perel laskma vereproovid võtta ja kirun mõttes perearsti, miks last enam nii tihti ei kontrollita, kui beebina. 2 aastase lapsega käisin juba silmaarstil ära, kuigi soovitatakse kolmeselt. Lugesin, et pikad inimesed ei ela kaua ja kuna olen 182 siis kummitab mind seegi mõte. Kui sünnitama läksin siis keeldusin lootevete lahtitegemisest ja keeldusin nendest tablettidest, mis sünnitust kiirendavad. Laps sündiski keisriga ja kuna sünnihinne oli 3/6/8 vms siis oli järgnev periood mulle väga raske, kuna ma ei teadnud ju kas hetkelisest hapnikupuudusest võib jääda kahjustusi. Tunnen enda süüd sünnituse osas. Laps õnneks on terve ja terane, kui nüüd see punni teema laheneks hästi.. Oeh.. ei tundu vist normaalne minu mure enda ja pere tervise pärast. Noorena ei mõelnud kordagi tervise ja elu teemadele...kas asi on emaduses ja vanuses. Sooviksin teist last saada, kuid midagi takistab, kas suudan lapsega kaasas käiva muredega toime tulla. Kui eelmine sünnitus oli keiser siis põen armiga emakat jms.. Mis teie arvate ja soovitate dr. Ennet. Tunnen end veel piisavalt pädevana, et saada aru, et kõik eelnevalt kirjeldatu ei tundu normaalne aga nendel mõtte hetkedel tunduvad mõned mõtted otsused jälle vägagi õiged.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Nahaarstidega saate nahad korda.
Naistearstiga saate sihte seada oleviku ja tuleviku suunal.
Perearstiga saate tema valdkonna soovitusi.
Kõik nad annavad omapoolseid soovitusi ja neist ju kasu kasvamas.

Ärevus ja liigne kartlikkus tervise jm vallas - seda saab elukorralduse muutmisega korrigeerida. Üldtuntud teadmised vaja igapäevaellu rakendada:
+ korralik režiim ja une pikkus, vajadusel unetee või apteegi vabamüügist Melatoniin,
+ pingete maandamine kehalise aktiivsuse abil,
+ psühhoregultasiooni harjutused, lõõgastused, minu palve esimene samm - rahustab nii keha kui psüühikat.
+ Päevik, positiivse pihtimise päevik - head tegemised-mõtted kirja.
Arstid annavad soovitusi, terveks tuleb end ikkagi ise harjutada - järjekindlalt, mänguliselt. Nagu sportmäng.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet
+ tunda rõõmu sellest, mis olemas!!!