Kuidas vabaneda vägivaldsetest sundmõtetest? 01.12.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on juba lapsepõlvest saadik olnud erinevaid sundmõtete ja sundtegu tunnuseid (hirm bakterite ja viiruste ees, ukselinke ei katsunud, ütlesin mõttes suvalisi laused alati 3 korda, enne kodust lahkumist pidin 3 korda kõik toad läbi käima, enne magama jäämist pidin 3 korda puudutama oma lille, pidin teatud lauseid ütlema 3 korda, kui võtsin tolmu, siis alati 3 korda jne...). Tollal tundusid need mulle nii totakad, et mõtlesin, et olen maailmas ainuke. Hiljem leidsin Internetist, et tegu võib olla ärevushäirega. Probleem on läinud aga suuremaks, kuna tekkinud on vägivaldsed sundmõtted (olen visanud ära kõik noad, käärid ja ohtlikud esemed). Kardan, et ei suuda end kontrollida. Debiilsed mõtted tulevad ainult kõige lähedasemate inimestega seoses. Hiljuti elasin üle kohutava tüli oma vanematega, mis mõjus laastavalt ning sundmõtted olid jälle platsis. Olen 5. kuud rase ning ei suuda uskuda mis minuga toimub. Raseduse ajal pole küll vaja depressioonis olla aga ei saa aru kust need lollid mõtted tulevad. Mu elus on tegelikult kõik väga hästi, mul on maailma parim mees ning ootan oma esimest last. Mul läheb süda pahaks kui mõtlen, et võin neile midagi halba teha. Ma ei suuda isegi oma rasedusele keskenduda. Mõtlen 99% päevas ainult negatiivseid ja väärastunud mõtteid ja see kurnab mind väga. Mida peaksin ette võtma?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arstirohi on abiks, psühhiaater kirjutab rohuretsepti ja annab ka muid soovitusi.
Minu soovitusi leiad otsinguga - vt sundmõtted, sundteod, obsessiiv-kompulssivsed häired.
Teatud määral on neid häireid kõigil olnud nooruses ja ka hiljem, enamikel juhtudel nad taanduvad ja ei sega.
Kui ise taandunud ei ole, siis vt. ülal öeldut.
Ja veel - psühhiaatri poolt saadud arstirohi on vaid osakene ravist, harjutused jm soovitused on väga olulised.
Head harjutamist soovides,
Jüri O.-M. Ennet