Tihe unustamine, ärritumine, unesus 28.01.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere sooviks teada, mida ma tegema peaksin? Nimelt on mul kolme aasta jooksul muutunud halvaks mälu - unustan tihti mida ma tegema pidin, koolis õppetööde pähe õppimine on täiesti võimatu, keskenduda on raske, raske on meeles pidada täpseid kuupäevi kui toimusid mingid üritused, tänase päeva kuupäeva ja nädalapäeva meeldetuletamiseks seostan seda millegagi mida varasemast mäletan(nt eile vaatasin kuupäeva jäi see kuidagi meelde). Ning mul on tekkinud ka tugevad paanikahood, kui midagi juhtub satun paanikasse ega suuda maha rahuneda. Vahest puhken lausa nutma, ega suuda rahuneda ennem kui magama jään. Vahel nuttes mõtlen, et ma ei tahaks enam üldse mitte midagi teha, vaid tahaks lihtsalt kuskile hästi kaugele ära minna ja olla üksinda seal oma muredega (surma mõtteid pole olnud). Käin keskkooli viimases klassis(tava õppega kool, st esmaspäevast reedeni toimub õppetöö) ning peale kooli veel tööl(töötan 50% koormusega). Tihti jõuan alles kell 11 koju ja hommikul kell 6 pean juba tõusma. Õppimisest pole juba ammu midagi välja tulnud, sellepärast et mul lihtsalt pole võimalik midagi pähe õppida, see lihtsalt ei jää pähe. Ja kui imekombel jääbki midagi pähe, siis tööd tegema hakates on see nagu luuga pühitud mu peast.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Töö- ja puhkerežiim on loomariigis-inimriigis asjade algus ja ots. See paneb kõigile tegemistele, ka vaimsetele, oma märgi (positiivse või siis negatiivse).
Kui kell 11 magama ja 6 tõusmine, siis minimaalne uni peaks käes olema. Enne uinumist veidi rituaalseid harjutusi - siis saab päevamured endalt maha ja uinumine saabub rutem.

Milline on päevatöö - siin ka vaja leida kasvõi minutilisi puhkehetki. Liftis, bussis jm saab silma kinni ja närvi lõdvaks lasta. Kui arvuti otsib (kui mõtlen jne) saab silmad või kasvõi ühe kinni panna, puhkama jätta.

Töid tegemisi annab korraldada, et vaimujõudu ja füüsilist jõudu rohkem säästa - mõtle ja leiad sadu võimalusi. Osa tegemisi saab vahele jätta, osa optimeerida. Põhimeeleolu olgu ikkagi hea - siis tootlikus suurem.

Ühiskonnaelu Kribu-Aadude jaburjutte ei maksa südamesse võtta - nooguta ja lase omaviisi edasi. Kui kord 110-aastane oled, siis mõtled, et küll on ikka palju neid asju, mis närveerimist üldsegi ei vääri!

Õppetöö-õppimine eeldab ikkagi puhanud aju - mida puhanum, seda paremini töötab ja ka meelde jätab. Minu Palve (Sirutus-ringutus ja Painutus-lõõgastus jne) vabastab pingeist ja parandab aju verevarustust ja ka seeläbi mõtlemist, mälu. Minul on oluline käeline mälu, sümboli teke, mõnel nägemismälu jne. Sisu ja asja olemuse mõistmine on asja tuum kõigil. Igaüks peab enda süsteemi ise leidma.

NB Puhkus ja meeleolu - need on eelkõige vaja paika panna.
Puhkepäeval me ka sageli ei oska (ei julge) puhata, lõõgastuda - palju asju teha). Puhanud organism ja rõõmus meel suudab. Mõni asi tegemata jätta, osa asju teistmoodi, optimeeri oma elu.

Tervis ja rõõmus meel - selle nimel me elame...
Kogu maailma tegemisi ei saa korraga sülle võtta - keegi ei suuda. Jõukohaste sammudega suudame.

Oled tubli, väga tubli ja leiad endale sobiliku elamise viisi.
Jüri O.-M. Ennet