Tihe unustamine, ärritumine, unesus 28.01.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere sooviks teada, mida ma tegema peaksin? Nimelt on mul kolme aasta jooksul muutunud halvaks mälu - unustan tihti mida ma tegema pidin, koolis õppetööde pähe õppimine on täiesti võimatu, keskenduda on raske, raske on meeles pidada täpseid kuupäevi kui toimusid mingid üritused, tänase päeva kuupäeva ja nädalapäeva meeldetuletamiseks seostan seda millegagi mida varasemast mäletan(nt eile vaatasin kuupäeva jäi see kuidagi meelde). Ning mul on tekkinud ka tugevad paanikahood, kui midagi juhtub satun paanikasse ega suuda maha rahuneda. Vahest puhken lausa nutma, ega suuda rahuneda ennem kui magama jään. Vahel nuttes mõtlen, et ma ei tahaks enam üldse mitte midagi teha, vaid tahaks lihtsalt kuskile hästi kaugele ära minna ja olla üksinda seal oma muredega (surma mõtteid pole olnud). Käin keskkooli viimases klassis(tava õppega kool, st esmaspäevast reedeni toimub õppetöö) ning peale kooli veel tööl(töötan 50% koormusega). Tihti jõuan alles kell 11 koju ja hommikul kell 6 pean juba tõusma. Õppimisest pole juba ammu midagi välja tulnud, sellepärast et mul lihtsalt pole võimalik midagi pähe õppida, see lihtsalt ei jää pähe. Ja kui imekombel jääbki midagi pähe, siis tööd tegema hakates on see nagu luuga pühitud mu peast.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Töö- ja puhkerežiim on loomariigis-inimriigis asjade algus ja ots. See paneb kõigile tegemistele, ka vaimsetele, oma märgi (positiivse või siis negatiivse).
Kui kell 11 magama ja 6 tõusmine, siis minimaalne uni peaks käes olema. Enne uinumist veidi rituaalseid harjutusi - siis saab päevamured endalt maha ja uinumine saabub rutem.

Milline on päevatöö - siin ka vaja leida kasvõi minutilisi puhkehetki. Liftis, bussis jm saab silma kinni ja närvi lõdvaks lasta. Kui arvuti otsib (kui mõtlen jne) saab silmad või kasvõi ühe kinni panna, puhkama jätta.

Töid tegemisi annab korraldada, et vaimujõudu ja füüsilist jõudu rohkem säästa - mõtle ja leiad sadu võimalusi. Osa tegemisi saab vahele jätta, osa optimeerida. Põhimeeleolu olgu ikkagi hea - siis tootlikus suurem.

Ühiskonnaelu Kribu-Aadude jaburjutte ei maksa südamesse võtta - nooguta ja lase omaviisi edasi. Kui kord 110-aastane oled, siis mõtled, et küll on ikka palju neid asju, mis närveerimist üldsegi ei vääri!

Õppetöö-õppimine eeldab ikkagi puhanud aju - mida puhanum, seda paremini töötab ja ka meelde jätab. Minu Palve (Sirutus-ringutus ja Painutus-lõõgastus jne) vabastab pingeist ja parandab aju verevarustust ja ka seeläbi mõtlemist, mälu. Minul on oluline käeline mälu, sümboli teke, mõnel nägemismälu jne. Sisu ja asja olemuse mõistmine on asja tuum kõigil. Igaüks peab enda süsteemi ise leidma.

NB Puhkus ja meeleolu - need on eelkõige vaja paika panna.
Puhkepäeval me ka sageli ei oska (ei julge) puhata, lõõgastuda - palju asju teha). Puhanud organism ja rõõmus meel suudab. Mõni asi tegemata jätta, osa asju teistmoodi, optimeeri oma elu.

Tervis ja rõõmus meel - selle nimel me elame...
Kogu maailma tegemisi ei saa korraga sülle võtta - keegi ei suuda. Jõukohaste sammudega suudame.

Oled tubli, väga tubli ja leiad endale sobiliku elamise viisi.
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Tablettide Vahetamine

Tere

Kas pidev antidepressantide vahetamine ja mõningane dooside unustamine võib mõjuda halvasti? Ega sellest ei teki epilepsiat või šõsofreniat?

Ette tänades

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ei teki ei epilepsiat ega skisofreeniat!
Psüühikaprobleemide lahendamisel on tabletid-ravimid vaid 1/10 vajalikest tegemistest, 9/10 on ka vajalik ja see on: kehalised harjutused, korralik puhkus, ...

Loe edasi

Ärritumine

Asi nimelt selles, et ärritun aegajalt elukaaslase või isegi sõbra peale ja nähvan midagi ebaviisakat. Siiani vägivaldseks kellegi vastu ei ole muutunud. Ei saa ise aru, millest see tuleneb ja kas peaks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui ise hakkama ei saa, siis vaja pöörduda.

Enda leidmise ja rahustamise võimalusi palju (vt. eelnevaid, vt minu rmt-st "Väljavalitu" ).

Ainult midagi muutes muutuvad olud meie ...

Loe edasi

Unustamine

Ma unustan asju. Igakord unustan, vahel keegi ütleb midagi, möödub väike hetk, läheb meelest ära. Suhtlen kellegagi, järgmine päev ei mäleta, millest, see ununeb. Miks?:S

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tähelepanu ja mälu annab treenida ja tuleb harjutada. Korralik õppimine on selleks teeks. Korralik puhkus (öösel eriti ja puhkehetk ka päeval) on väga oluline. Minu Palve-Meditatsiooniharjutus (esimene ...

Loe edasi

liigne trenn

tere,olen 14 tydruk.mul on trennid 6 korda n2dalas 2 tundi,peaaegu igap2ev(v2lja arvatud pyhap2ev).koguaeg on lihasvalud,peavalud,k6huvalud,kerge ärritumine,stress,sada h2da.Kas see on normaalne,et nii ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kerged lihasvalud võivad trenni käigus esile tulla. Peavalud, stress, ärritumine jne aga küll õige trenni juurde ei kuulu.
Jääb mulje ületreeningust.
Normaalse trenni korral on SOOV ja tahtmine ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: