Meeleolu häired 13.11.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen viimaste kuudega sattunud üha enam kriisi meeleolu häiretega. Hommikuti ärgates ei tea ma kunagi, missuguseks hommik kujuneb - võin olla täiesti tavaline ja naeratada, kuid teisel hetkel hoopis morn, vihane ja suhtlemisel olla täiesti võimatu. See teine variant teebki muret, sest ma sõna otseses mõttes ei kannata sel hetkel ühtegi inimest, jutuajamist, looma või last. Sõnadega võin lähedastele (eelkõige elukaaslasele) väga haiget teha ning tülid on kerged tekkima. Tülide käigus nutma puhkedes on meeleolu samuti väga erinev - üks hetk nutad, teine hetk mõtled muigavalt peas näiteks "mul ükskõik, tee mis tahad/ parem kui sind üldse olemas polekski" ja siis nutad lahinal edasi ise vahepeal naerdes jne. Samas hoolime me üksteisest väga ja meil on ühine laps, kes on varsti saamas aastaseks. Muret teeb ka lapsega käitumine - ma olen väga rahulik ja hooliv ema, kuid neil hetkil, kui peas käib klõks, siis ärritun niivõrd, et tahaks karjuda ning on hetki, kus lihtsalt ongi tahtmine käega midagi peksta (siinkohal siiski mitte last vaid seina, voodit, patja vmt). Lihtsalt silme eest läheb nii mustaks ja selline viha kerkib üles maailma vastu, et tahaks maamunalt kaduda. Lapsele olen isegi pisarsilmil öelnud, et kui emmet enam ei ole, siis ta vaatab ja armastab sind kaugemalt ikka. Vihahoogude käigus olen korteris kaks seina ära lõhkunud jalahoopidega, mida pärast olen muidugi kahetsenud. Olen loopinud ka asju ja trampinud jalgadega ja karjunud. Olen lubanud endale n.ö otsa peale teha. Raseduse viimases etapis (sügis 2013) jäi mu isa raskelt haigeks ja lahkus meie juurest selle aasta kevadel. Viha tekitas juurde ka arstide käitumine haige isaga ja see, et elu on julm ja võttis meilt armastava isa, kes ootas nii väga oma lapselapse sündi ja tahtis temaga koos aega veeta. Ma ei suuda siiani sellest üle saada. Mida ma peaksine endaga ette võtma? Palun aidake!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olulised elumuutused: isa, lapse kasvatamisega seonduv. Kuhjuvad sisepinged vaikselt ja salaja, siis vabanemine vulkaanina, pidurdamatult, emotsiooniratast seinast-seina pillutades.
Sisepinged. Neist vabaneda: arstirohust on abi, harjutused-kehaline aktiivsus kindlasti, ja siis uus eluhoiak, uus suhtumine.
Julgus ja oskus puhata, ka uneeelselt minu Palveharjutus (teen seda päeval, kindlasti aga õhtul enne unevoodisse minekut.
Õppida Lapselt lapsemeelsust, vahetut käitumist, kompromissitut enda tahtmise nõudlemist, piiride proovimist, MÄNGULISUST. Mängud lapsega.
Laps - suur tarkuseraamat!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet