Keskendumishäired, pidev väsimus, unustamine. Milles võib probleem olla? 03.01.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Probleem on selles, et mees on kogu aeg väsinud, tööl ei suuda enam üldse keskenduda, ei suuda oma tööd suunata ning unustab ära, mis ta tegema peaks. Töö on väga stressirikas. Kui jaanuarist muutus töökorraldus, siis tekkis tal ka suurem stress. Suurem magamatus on. Kui läheme kella 10 st magama, siis kell 1 oleme mõlemad üleval ja kusagil tund aega ei tule und, ning siis saab alles uuesti magama minna. Enamiku ajast läheme 1-3 aeg magama ning ärkame kell 7,30. Kas võib olla stress, keskendumishäired mitteregulaarsest magamisest? Ta ei suuda enam absoluutselt mitte millegi peale mõelda selgelt ja on väga hajameelne. Kas ma peaksin saatma ta psühholoogi juurde või kusagile, kus ta saaks abi? Või on olemas looduslikke vahendeid või midagi mis aitaks?

Tänan

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Stress vajab kõrvaldamist, unetus ravi, organism korralikku töö- ja puhkerežiimi, mõõdukat kehalist aktiivsust ja psühhoregulatsiooni harjutusi.

Tööprobleeme tuleb võtta sportliku väljakutsena ja neid reguleerida koos ülemusega.
Kuna stress ja unehäired suhtelislt suured, siis esimesel etapil kindlasti vajalik arstirohi. Psühhiaatri jutule.

Muus osas vt. varasemaid soovitus-mõtteid, vt. raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja valdkonna soovitusi. Lugemisest ei piisa, vajalik on nende rakendamine. Tarkus ilma tegudeta ei ole see päris.

Aristotelese "Nikomachose eetikas" (tõlge ja kommentaarid - Anne Lill) on tähtsal kohal terrmin proairesis, `valik' , teadlik valik otsustamiseks ja tegutsemiseks. Teadlik valik on tähtis õigesti elamiseks, õnneradadel elamiseks.

Mis on kahjulik ja mis on kasulik - selles ongi küsimus!
Kahjulik-Kasulik ühiskonna, indiviidi, Absoluudi-ideaali aspektist. S. Kierkegaard vaatles seda hierarhiliselt, mina näen ühiskonna-indiviid ja Absoluudi-ideaali küsimust ühisosana, ühisosa leidmises ja rakendamises.

Proairesis! - teadlik valik otsustamisel ja tegutsemisel!
Siis kaovad ka keskendumishäired, unustamine jms.
Meeleparandustegudele!
Jüri O.-M. Ennet