Hirm antidepressantide ees 08.01.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Tunnen ennast nüüd juba augustikuust saadik kehvasti, kõigepealt avastati mul röntgenpildilt kopsuliited, käisin kopsuarsti juures - öeldi, et kopsuklamüüdia, kuigi mitte mingeid kaebusi ei esinenud. Sellepärast kontrollisin end ka naistearstil, avastati klamüüdia - küsisin, et kas need võivad omavahel seotud olla, arst arvas, et ei. Kui tõenäoline on et kopsuhaiglas ei leitud tegelikku liidete põhjust? Ühesõnaga see mõte piinab mind endiselt... Nii sõin siis 10 päeva antibiootikume, mille kirjutas välja kopsuarst, peale seda hakkas minuga igasugu imelikke asju juhtuma. Esiteks iiveldas mul iga päev, mille tõttu pöördusin ka perearsti juurde, tehti vereproov, mis pidi korras olema. Järsku hakkas mul süda kehvast enesetundest rütmist välja minema, käis ka 2 korda kiirabi, kes arvas, et tegu on ärevushäirega. Südamearstil olen samuti käinud, pidi korras olema.
Nüüd ma ikka endiselt tunnen end kehvasti, vahel iiveldab, üldjuhul küll vähem, sest püüan end ise paremini tunda. Paraku aga südamega on veel probleeme ja juba kuu aega vaevab mind tükitunne kurgus ja raskustunne rindkeres. Need on tunded, mis hirmutavad mind tõsiselt, kuna olen ka suitsetaja. Lisaks on mul imelikud valud, ei teagi, kas lihastes või liigestes, pidev väsimus ja tunnen, et ma pole enam see, kes olin varem. Enam ei julge perearsti juurde ka pöörduda, tunnen end naeruväärsena.
Käisin nüüd mõned nädalad tagasi ka psühhiaatri juures, mida olin oodanud poolteist kuud, ta kuulas mind alla poole tunni, rääkisin talle oma terviseprobleemidest ja sellest et olen arstil käinud ega pole teada saanud, mis mul viga võiks olla. Rääkisin talle oma elust, et mul on raske töö teenindajana restoranis ja aastaid kestvad probleemid oma poissõbraga, kellega parasjagu lõpetame suhet, kuna tal ei ole enam õigeid tundeid minu vastu, mistõttu ta ka on mind korduvalt petnud ja ei taha minuga koos olla. Mul on selle ees kohutav hirm - hirm kaotada nii kallis inimene ja suure hulga sõpru, aga samas ma olen teadlik, et ta teeb mulle ainut haiget ja nii oleks kõige õigem. Ka minu perekondlik tugi ei ole suur. Selle põhjal arvas arst, et tegu võib olla depressiooniga ja kirjutas mulle Seroxati ja soovitas kohe võtma hakata. Aga siiani ei julge ma neid tarvitada, sest neid võetakse ju pikaajaliselt ja neil pidi palju kõrvalmõjusid olema ning ma tundsin, et ta ei tegelenud üldse minu probleemiga ning kirjutas need nii lihtsalt välja. Mul on hirm nende kasutamise ees et pean oma elu muutma hakkama, aga mul on hetkelgi raske end tööl hästi tunda ja kui ma veel neid tarbima hakkan, kuidas ma siis nii pikad tööpäevad vastu pean? Nädalavahetustel olen siiani seltskonnaga väljas olnud, kus tarbitakse ka alkoholi, Ad kasutamise aeg on aga ju pikk ja alkohol ei sobi sellega kokku. Ma ei ütle, et ma ei suudaks ilma selleta olla, aga paar korda kuus ikka tahaksin pidutseda, seni kuni mul veel last ei ole, sest kavatsen pereloomisele varsti mõtlema hakata. Lisaks sellele ei ole mul ju enam võimalust olla koos oma poisiga ja temalt tuge loota, tunnen, et ainus pääsetee on viita võimalikult palju aega oma sõpradega ja nendega väljas käia, mis aga tähendaks et tahan ka nendega aeg-ajalt alkoholi tarbida. Kas tõesti on mul tegemist depressiooni ja ärevushäirega, ma ise ei tunne, et asi selles on. On see täiesti tavaline mõtlemine ja sellised kehalised terviseprobleemid?? On siis need rohud tõesti ainuke võimalus terveks saada? Muidugi on tervis kõige tähtsam ja ma olen suuteline oma senisest elustiilist loobuma, kui te arvate, et tegu on täiesti tavalise depressiooniga. Kas peaksin pöörduma näiteks psühholoogi poole, et ta julgustaks ja abistaks mind hetkel ja kas psühholoogi konsultatsioonile saab ka haigekassa kaudu?

Tänan abi eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kopsu jt. arstide konsultatsioonides ei maksa kahelda, analüüsid ja aparaadid uuringuteks on head. Klamüüdia ravi teha vastavalt skeemile. Elu-olu probleemide ja haigus-kartuste koosmõjul on esile kerkinud ärevushäire on mitmete tunnustega. ÄH ravis on alustusel kasutusel AD, siis harjutused ning "uued prillid". Seroxat põhimõtteliselt sobib, harjutused kindlasti ka kohe.
Alkohol ei ole ju suhtlemiselt peamine, saab sõpraadega ka ilma alkoholita suhelda! Väike pits võib suurel vajadusel päevakorda tulla. Aga tervis olgu ikkagi esikohal! Eri haiglatel psühholoogid erinevalt haigekassa liinis kasutusel. vt. internetist konkreetseid haiglaid.
Tegudele.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet