Läbipõlemine ja ärevus, keskendumisvõime puudumine 24.08.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Tegelen väga pingelise vaimse tööga, mis vajab rohket keskendumis- ja analüüsivõimet. Minu vaimsest võimekusest sõltub otseselt töö tulemuslikkus. Tuleb olla kiire ja täpne, minutis on vaja langetada kümneid otsuseid. Kui ma ei ole võimeline andma endast 100%, võib tulemustest unistama jäädagi, kusjuures vead on väga kallid.

Töötan kodust (interneti vahendusel) ja ainuke aeg, kus ma olen mingil määral suuteline selgelt mõtlema, on hommikuti vahetult peale ärkamist. Aegamööda päeva jooksul enesetunne halveneb, tekib ärevus, keskendumisvõime kaob jne. Eksimised(vead) ärritavad niivõrd, et võtab lausa röökima. Need probleemid on esinenud juba enda alal töötamise algusaegadest (tegelenud 4a), kuid nad on muutunud tõsisemaks.

Tänaseks on olukord selline, et tööalaselt pole juba viimased kolm kuud tulemusi ja nendele kolmele kuule eelnevatel kuudel on tulemused olnud ootustest madalamad. Esinevad kõik läbipõlemise sümptomid ( http://en.wikipedia.org/wiki/Burnout_(psychology) ).

Terve aasta pole korralikult puhanud. Sel suvel võtsin mõned nädalad vabaks, sest kadus igasugune tööisu, kuid vaim sellest ei puhanud ning tööle naastes olid probleemid endised. Võtan enda jaoks iga päev "puhta lehe", kuid päevast päeva tulutult punnitades muutub järgmisesse päeva minek üha raskemaks.

Üha kuhjuv frustratsioon süvendab mu vaimset ebastabiilsust ja ei lase selgelt mõelda. Kas ja kuidas oleks võimalik aidata mul säilitada "külma närvi", et hoida töövõime kõrgel, vältida tulevikus läbipõlemist ja ravida selleni viinud protsessi (madal töövõime, mis viib ületöötamiseni seatud eesmärkide saavutamiseks)?

Lugupidamisega,
K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tippspordis jõuavad kaugele need, kes oskavad korralikult puhata - trenni-tööd tuleb niigi teha. See puhkamise reegel on ka igapäevatöös oluline, vaimses töös eriti, tähelepanu nõudvas aga veelgi-veelgi tähtsam. Puhkus: öine ja päevased relax-hetked - mõlemaid annab efektiivsemaks muuta. Jahe vesi silmnäole nii hommikul kui ka mitmeid kordi päeva jooksul. Minu Palve-Meditatsioon päeval vastavalt enesetundele või siis iga 40-50 minuti järgselt.
Õppida lihaste lõõgastamist - pingevaba lihaskond vabastab ka psüühika liigsest pingest.
Motivatsioon ja Läbipõlemine on ühe medali kaks poolt, seega - motivatsiooni-aspektid läbi kaaluda, rakendada. Motivatsioonil on 5 aspekti: Mina, mis minule oluline, Meie, mis minu lähikondsetele tähtis, Missioon - suurem eesmärk, Motivatsioon meie igapäevamõttes ja Moraal e südame hääl, mida süda ihkab ja nõuab.
Psühhofarmakonidega saab ka toeks olla - psühhiaater aitab: õhtul rahustava-uinutava toimega AD ja hommikul ergutava toimega. Lisamõtteid vt. minu raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja valdkonnast.
Igast murest saab üle!
Otium reficit vires - puhkus taastab jõu!
Jüri O.-M. Ennet