Kuidas olla parem oma suhtes? 20.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Olen teile varasemalt kirjutanud depressiooni kohta. Nüüd on õnneks asjad natukene paremaks läinud. Suhted vanematega on head, teen trenni, mediteerin ja tegelen kõikvõimalike hobidega. Enam ei teki sellist tunnet, et ma oleksin maailmas üksi.

Kuid on üks pisikene mure, mis mind veel kimbutab, mille puhul tahaksin abi saada.
Nimelt:
Mul on suhe ja suhtes olles kipun kogu aeg kaaslast kontrollima.
Mind häirib, kui ta on kaua eemal, see tekitab tunde, et äkki ta petab.
Või kui ta ei pane ilusti omi asju ära ja viskab sokke põrandale.
Või tahab liiga tihti arvutis istuda.
Ma tunnen, kuidas iga väiksema asja peale kerkib minus esile mingi soov tigetseda. Ma ei tea, kust see tuleb ja miks ma nii käitun.
Miks ma püüan kogu aeg teda enda juures hoida.
Ma lihtsalt tahaksin seda muuta ja ei tea, kust alustada.
Ma tean, et elus on tähtsamat kui selliste asjade pärast muretsemine ja ehk on midagi, millest alustada, et ma saaksin oma suhet paremini hoida, et mul endal oleks parem ja et minu kaaslane ei tunneks enam, et tal ei ole võimalust midagi teha, sest ma kogu aeg otsustan tema saatust ette.

Tänan juba ette.
Ilusat juulikuu lõppu

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui kaks ketast osaliselt teineteise peale panna, siis saame kolm valdkonda:
1. mõlemaid ühendav ühisosa ja see inimesi liidabki, koos hoiab. Seda ühisosa peab säilitama ja vajadusel isegi suurendama;
2. mõlemal inimesel on ka see isikupära-omapära osa - ta ju on selline. Ja las olla, kui see seda ühisosa ei vähenda, kooselu ei häiri. Kui häirib seda kooselule olulist ühisosa, siis vaja sellest selgesõnaliselt teisele poolele märku anda.

Oluline on andmine, andmiserõõm, suhe inimeste vahel ei ole ju omamis-rõõm - Minu, minu, minu.. Tähtis on meie tunne ja selle edendamine.

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet