kanep ravi eesmärgil 09.10.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas olete teadlik sellest, et kas eestist saab osta kanepitablette või väljastatakse kanepit kuskil legaalselt väikestes kogustes ravi eesmärgil. eesti ekspress kirjutas, et see aitab depressiooni, vähi ja silmahaiguste vastu. asi selles, et minuga on arvatavasti tehtud halba nalja pandud peale needus: ripsmekarvad kukuvad silma ja sealt silmakoopasse ja neid sealt kätte saada ei ole just kerge, teeb valu ja et ühte kätte saada - see võib võtta nädalaid. seda taaka olen kandnud juba 2 aastat. olen käinud paljude silmaarstide juures ja nemad kehitavad ainult õlgu ja kontrollivad silmanägemist. selle kahe aasta jooksul olen olnud ilma, et midagi oleks silmas, kokku ainult kuskil nädal aega. olen proovinud 1x kanepi jointi ja mingil määral see aitas mind - muutus tundetuks, sh haige silma. olen vabastatud eluks ajaks sõjaväest, sest arvati et see mul mingi psüühiline kinnisidee. sensitiivi juurde olen pannud aja kinni, aga seal teatavasti pikad järjekorrad ja enne järgmist aastat naljalt sinna ei satu. on kergemaid valusid ja raskemaid - praegu on ikka väga raske olla ja magada ka raske. kust otsida abi? ei tunne kanepiga hangeldajaid, minna siis psühhiaatri juurde ja seal kirjutatakse mulle mingeid keemilisi ühendeid välja (mis mõju on nt tsüklodoolil?)?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kanepil (Gannabis) on mitmeid kasutusalasid: kiud ja köed, õli, tee, psühhoaktiivne aine ja toimed jne. Taimedes olevate toimeainete kasutamisest tekkiski farmakoloogia - puhaste toimeainete saamine ja sünteesimine. Ka kokaiini kasutati kunagi ("mõnuainele" lisaks) ka silma tuimestamiseks, isegi operatsiooni sai teha. Tänapäeval on uued-paremad tuimestavad võtted.
Ka kanepil on mitmeid farmakoloogilisi toimeid ja osaliselt ka teiepoolt nimetatud (vt Vikipeedia jms.). Aga neil ainetel on ka sõltuvust tekitavad omadused, ja juriidiline (narkopolitseid huvitav) aspekt. Seega - silma probleeme lahendab okulist e silmaarst.
Teil on ka mõningaid probleeme psühikaga - sõjaväest vabastati, võtate arstirohtu ine. Seda valdkonda dirigeerib psühhiaater. Õige rohu ja õige annuse puhul saate nendest silmavaevustest lahti (osa neuroleptikume teevad silma "kuivaks" ja on tunne, et silmas nagu on midagi.
Cyklodol on korrektopr ja aitab ebasoovitavate kõrvaltoimete mõju vähendada.
Tark mees S. Freud oli see kokaiini tuimestava toime esilekergitaja - ta ise oli koka tarvitaja ja tundis, et tuimestab nina limaskesta. Seda ütles siis oma sõbrale-silmaarstile. See oli tore. Aga mittetore oli see, et isegi nii tark mees jäi kokasõltlaseks.
Psühhoaktiivsete ainetega (narkotsi-ainetega9 tuleb olla ettevaatlik.
Psühhiaater aitab!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet