Kompulsiivne söömishäire 14.10.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 19-aastane tüdruk, kellel on kompulsiivne söömishäire ning
olen seda põdenud umbes 2 aastat. Olen püüdnud mitte ahmitseda ja olla
kontrolliv, aga kord nädalas või isegi kaks korda nädalas ma murdun ja
ei suuda ei öelda ning hakkan jälle toitu endale sisse ajama, ma ei
lõpeta enne, kui kõik hea on ära söödud ning kõht on punnis ja on raske
olla. Pärast tunnen ennast paksuna, koledana jne .

Ma tahaks teilt nüüd küsida, kui tuleb uuesti see binge peale ,
kuidas ma pean käituma ??Mida tegema??

Kuidas sellest söömishäirest paraneda??

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sõõmishäire peamine põhjus on mingisugune sisepinge ja seda organism maandab söömisega. Alkohoolik maandab pingeid alkoholiga ja tekib sõltuvus, s.o. tekib uus häire lisaks pinge maandamisele. Sama ka söömisega - alul pingete maandamine ja siis juba sõltuvus.Sõltuvus on kahene: a) psüühiline e. mõttemaailma kaudu sööks ja sööks, b) somaatiline (kui on juba söömisega alustatud ning siis "pidurid kaovad".
Pingete maandamise võtted esikohal (AD, psühhoregulatsioon kehalised harjutused pingete maandamiseks jne). Keha kaudu: a) kindel toidurežiim ja toidu hulga valik ENNE sõõmisele asumist, b) kaks-kolm korda tavalisest kauem mäluda toitu, c) mõtlemine mälumise juures: "I-ga mä-lu-mi-se-lii-gu-tus an-nab mul-le ik-ka roh-kem ja roh-kem e-ne-se-kind-lust ja us-ku en-das-se!" d) kõhuliste harjutusi.
Selliselt tegutsedes see asi korda lähebki.
Head tegutsemist!
Jüri O.-M. Ennet