Ärevushäire ning obsessiiv-kompulsiivne häire 23.12.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mul on olnud juba mõnda aega olnud küsimusi ärevus- ning obsessiiv-kompulsiivne häire kohta. Olen kahtlustanud juba pool aastat, et mul on ärevushäire ning tahtsin küsida selle kohta, et kuidas saada kontrollida seda, et kas on või mitte. Ma kardan suhelda inimestega ja üleüldse tekib mul väga kergesti ärevus. Teiseks soovin ma küsida obsessiiv-kompulsiivne häire kohta. Seda olen ma kahtlustanud juba mõned aastad ja kõik kes mind teavad on mult küsinud: “kas sul on obsessiiv-kompulsiivne häire?” See ei ole ainult see, et kui mingisugune triip on natuke viltu vaid isegi on see jõudnud sinna maani kui ma mõtlen liiga palju üle. Ma pole kindel kas see on sellega seotud, kuid olen lugenud, et väga paljud kes selle häire all kannatavad on öelnud sama asja. Näiteks võin ma tuua, et ma alati kodust lahkudes kontrollin üle kas uks on kinni ja poole tee peal kooli jään ma mõtlema, et kas ma ikka ukse panin kinni, sest kui ei pannud siis on halvasti ning see on tavaliselt aeg kui ma hakkan üle mõtlema ja kardan, et midagi halba juhtub. Nii, et lähen tagasi koju ja kontrollin üle. Seda on juhtunud mitu korda ning selle sarnaseid juhtumeid ka. Ma vabandan selle pika kirja eest! Mul on lihtsalt olnud need küsimused juba pikka aega peas ja lõpuks sain võimaluse küsida.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Oled tubli, et oma tervist kontrollid ja tervilikku seisundit analüüsid. See on hea.
Aga Diagnoosimine ja ravi jäägu ikkagi eriarsti pädevusse - tema ütleb, et kas on tervisehäire ja kas vajab või ei vaja ravimist, olukorra muutmist.
Ülikooli õpetati meile ka nahahaigusi ja Professor loengu algus ütles, et varsti hakkate kõik end sügama ja arvama, et teil on nahahaigus. Sügama hakkasime, aga haigust ei olnud ega ole olnud.
Seega - diagnoos ja ravi on arsti valdkond.
Tundehellad inimestel tuleb kergemini ärevust, aga see ei ole veel ärevushäire. Ukse lukustamne ja valgustite väljalülitamine - eriti kohusetundlikud kontrollivadki rahkem kui vaja oleks.
Mida kindlasti teha saad ja teha tuleb - kehalised harjutused-trenn ja see tugevdab organismi, aitab liigsetest pingetest kiiremini vabaneda ja seeläbi ka need kartused jäävad tagaplaanile. vt ka varasemaid soovitusi, et kuidas pingeid maandada.
Iga tera tervise varasalve on kasuks - keha ja psüühika karastub ja häired taanduvad.
Räägi oma probleemidest Emale/isale ja üheskoos saate edasi tegutseda, probleemi lahendada.
Diagnoosi ise ära pane, vajadusel koos Emaga psühhiaatri vastuvõtule.
Oled tubli, tee sulle meeldivat sporti.
Meeldivat harjutamist soovides,
Jüri O.-M. Ennet