OCD - obsessiivne kompulsiivne häire ja rasedusvastased pillid 12.01.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on OCD - obsessiiv-kompulsiivne häire. Häire, mille kohta kahjuks vähe teatakse, eriti Eestis. Olen käinud 15 aasta jooksul, kui mul see häire olnud on, mitmete psühholoogide ja arstide juures. Olen võtnud ka Zoloftit, mis kahjuks märkimisväärselt ei aidanud.

Kas oskate soovitada Eestis tegutsevaid psühholooge, kes oleksid spetsialiseerunud sellele häirele (ise tean hetkel vaid Sensust)?

Kas Eestis on mingeid tugigruppe, kus nt selle häire all kannatavad inimesed kohtuda saavad?

Viimane küsimus puudutab OCD seost rasedusvastaste ravimitega. Olen Internetist mitmest kohast lugenud, et pillid võivad halvendada OCD sümptomeid. Ma ise alustasin esmakordselt pillide võtmist selle aasta augustis ning tajun, et veidi on OCD halvemaks läinud küll. Kuna OCD on seotud serotoniiniga, mis on ka hormoon, nagu ma aru saan, siis ehk seal on mingi seos?

Kas pillide võtmine võib OCD-d hullemaks teha?

Tänud ette!
naine (29.a)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

OCD (Obsessiiv-kompulsiivne häire e sundseisund) võib olla suhteliselt vähe häiriv, vähese raskusastmega, aga ka küllaltki raske, tõsiselt igapäevaelu kvaliteeti muserdav.
OCD (F42 - RHK-10 klassifikaatori järgi) jääb rühma F40...F49 /neurootilised, stressiga seotud ning somatoformsed häired/ ja sellest tulenevaid ravi- ning ennetusmõtteid kirjeldasin just eelnevas kliinik.ee vastuses.

Zoloft on vaid üks AD-dest, neid palju - vaja leida teile sobilik ja sobilikus annuses arstirohi.

OCD-de korral on muude võtete kõrval oluline ka #ideomotoorne treening (mõttes antud olukorrast rõõmsalt ja probleemideta välja tulla),
#oluline on uute kontroll-mehanismidega, uute rituaalidega "vanast plaadist-teost" lahti saada.

Psühholoogid - kui hingeline klapp, siis tulemused paremad.

Rühmadest - ei ole andmeid, aga (!) looge ise selline(!) abistamisrühm.

Pillid-AD-Hormoonid - seos loomulikult.

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet