Masendus stressi tõttu 10.05.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Aastaid tagasi pidasin teatud eraelulisi plaane, millega olin küll üsna hiljaks jäänud, millele mul aga nagu igal teiselgi naisterahval õigus on. Ei läinud õnneks ja mõned päevad olin väga suures masenduses. Hiljem jõudsid minunii kuuldused, nagu oleksin ma kas oma plaanide untsumineku tõttu hulluks läinud või enne hulluks läinud ja siis plaane pidama hakanud.
Olin endale juba ennegi aru andnud oma plaanide arutusest, nii et tahaksingi küsida, et kui ühe naise lapsesaamise soov ei õnnestu ja ta masendub, on ta kohe hull? Või teisest küljest, ons selline soov midagi ebatavalist? Narr, kes nii kaua ootab, muud ei midagi.
Võtsin endale julguse niivõrd rumala küsimuse esitamiseks, sest omal ajal tehti mu elu selle asja tõttu üsnagi kibedaks ja häbenesin oma narrust ja hullust kõvasti.
Teisalt, kui inimene on sunnitud taluma igapäevast naaksumist ja irvitamist, seda aastaid ja pääsu pole kuhugi, kas siis on teatud vähene stress loomulik?
Mõni küll on püüdnud mulle rääkida, et kogu aeg stressis pole võimalik olla , aga olen lugenud, et võib küll , sest inimesed ja nende kannatuse piirid on erinevad. Samuti kirjutatakse sellega seoses midagi post-traumaatilisest stressist.
Kas mingi pidev ja avalik irvitamine võib näiteks midagi sellist post-traumaatilist põhjustada või pean midagi hirmsamat kartma? Endal mul on loomulikult kahju, et õigel ajal psühholoogi juurde ei läinud ja nii palju kannatama pidin. Talun üldiselt alandamist üsna halvasti, mõni ütleb, et ma olla veel liigagi uhke.
Ette tänades. T.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

?1. kui ühe naise lapsesaamise soov ei õnnestu ja ta masendub, on ta kohe hull?
Ei, loomulikul ei ole hull. Hullusega märgitakse igapäevakõnes psühhootilist seisundit, vaimuhaigust. Seda ei ole. Närvipinge ja emaotsionaalsed üleelamised aga on küll - see loomulik reaktsioon.
?2. kui inimene on sunnitud taluma igapäevast naaksumist ja irvitamist, seda aastaid ja pääsu pole kuhugi, kas siis on teatud vähene stress loomulik?
Reageerimine stressiga on inimlik, aga sellele on vaja leida lahendus, et ta igaviku ei kestaks. Inimene elab ju ikkagi heaolu ja isegi õnne nimel ja see olgu olevikus, mitte kaugtulevikus või isegi peale surma (mõnedel usklikel). Vaja leida lahendit.
?3. Talun üldiselt alandamist üsna halvasti, mõni ütleb, et ma olla veel liigagi uhke.
Eneseuhkus-väärikus on kuldaväärt omadused. Seda endas tugevdage! Julgelt tugevdage. Mida kindlameelsemalt oma eneseuhkust igapäevaelus arvestate-kasutate, seda kindlameelsemalt te end ka ruineerida ei lase, ruineerijaid südamesse ei võta. Ei võta!
Enese heaolu (tervise) ja eneseuhkuse-enesehinnangu tugevdamisjuhiseid saate hulgi minu raamatust "Väljavalitu" vt. eelkõige Tervisemaja soovitusi ja enesekujundamisel kasutage Päeviku (ptk. 14.4) abi.
Inimene on sündinud siia Ilmamaale selleks, et olla õnnelik.
OLE! (vt. ptk 11.5)
Parimate soovidga,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Kaua kestab ärevushäire "episood"?

Peale meeletut stressi jäi püsima ärevus, mis kestab juba lainetena igapäevaselt üle 3 kuu. Proovisin Ad aga peale nädalat jätsin ära, sest see oli kohutav mis siis toimus. See selleks. Üldse plaanin ise ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

AD on hea, harjutused vajalikud, päevik, et leida endale sobilikumad harjutused ja nö koormused.
Enesetunne on parim-õigeim mõõdupuu ja sellest lähtuda.
Minu Palve esimene samm -
sisaldab ...

Loe edasi

Stressi maandamine alkoholiga

Tervist! Olen ka teile kunagi varem juba kirjutand, kuid siis oli probleemiks lihtsalt masendus. Nüüd arvan, et mul on tekkind kalduvus alkoholi enda arvates tihti tarbida. No kui aus olla, ei joo ma iga ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ei ole õige.
Vajate piisavat une-puhkust, kehalist aktiivsust ja psühhoregulatsioonivõtete omandamist.
Alko-sõltuvus vajab ka veidi arstirohtu ja seda saate psühhiaatrilt.
Tallinnas ...

Loe edasi

Masendus

Tere!
Kui inimesel on tugev stress või masendus, kas siis inimene võib kõike vaenulikuna näha ja näha pahatahtlikust seal kus seda pole või on muud põhjused ning seletamised ei aita ning inimene ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kliinik.ee saatis vabandades viimased kirjad alles täna, 14. juulil 2010.a. mulle vastamiseks.
Nüüd siis vastan.
Stressi olukorrsa inimene esialgu eitab tekkinud olukorda, siis aga hakkab ...

Loe edasi

Stress ja paanikahood

Tere.Olen 23 aastane tüdruk, aasta tagasi sattusin paanikahäire sümptomitega närvihaiglasse, kus määrati mulle xanaxi tabletid.terve aasta peale haiglat on kõik korras olnud.
2 kuud tagasi suri mul ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Isa surm on igale inimesele suureks leinaks, stressiks. Stressi korral on maohäired tihti kaaslaseks. Need on kõrvaldatavad.
Tulge vastuvõtule ja saate abi.
Parimat soovides,
Jüri ...

Loe edasi

stress ja kehakaal

Küsimus ei ole niivõrd meditsiiline, aga äkki oskaksite ja oleksite nõus mulle siiski vastama. Olen noor naine, vahepeal oli mul tööl suuri pingeid, ka abikaasaga tülitsesime palju. Võtsin selle tõttu ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Stress ja depressioon võivad kehakaalu langetada ja langetavad (mõnedel juhtudel paneb jällegi ohtralt sööma). Kui stressi ja depressiooni kõrvaldate, siis kõik taastub. Kehaline aktiivsus ja sport on ...

Loe edasi

Depresioon, n2rvilisus, unetus

Olen ajateenija, teenin aega juba yle 8 kuu. Viimasel ajal on probleeme olnud tsiviil elus. Ja alati kui v2ljaloalt tagasi poordun tekib selline masendus. Viimasel ajal tundub mulle et ainult mind nagu ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Minge sõjaväes oleva tohtri juurde ja sealt saate abi, rohtu ja vajadusel ka konsultatsioonile suunamist. Rääkige nii oma murest kui ka unetusest, mõtetest. Linnaloa olemasolu pöörduge (kui vajadus selleks ...

Loe edasi

valgusteraapia

Olen kuulnud, et stressi ja depressiooni vastu aitab valgusravi.
Kas on teada, kust saaks sellist valgusteraapia lampi endale soetada ja mis hinnaga ta võiks olla?
Kas neid on ka erinevaid? ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kardinad valla (loomulik valgus), kunstlik valgus olgu kirjatöö puhul nii kohalik (laualamp) kui ka üldvalgustus (laelamp). Piisavalt väljas-õues käia ja sealt saab hajutatud päikesevalgust piisavalt. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: