Bipolaarne häire, manikaal-depressiive psühhoos 04.07.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Märkasin umbes pool aastat tagasi, et erinevalt teistest endavanustest muutuvad mu tujud väga kiiresti. Olen keskmiselt kuu või paar väga positiivne, energiline - käin mitmetes trennides ja huviringides, sisustan tihedalt oma vaba aega ja ei tunne ennast väsinuna. Kõik räägivad, et olen tõeline aktivist. Ometigi tuleb mul umbes iga paari kuu tagant periood, kui ma ei suuda mitte midagi teha. Tavaliselt tõuseb palavik, tunnen väsinuna ning mulle tundub et kõik on halvasti. Ma ei tea küll, mis konkreetselt, kuid ma ei suuda naeratada. Vahel nutan päeva või isegi mitu ja teistele valetan, et olin haige (palavik ju tõusis!). Ja ühel hommikul ärkan jälle positiivsust ja energiat täis ning kõik läheb endist rada pidi.
Mõtlesin siis abi paluda ja pöördusin psühholoogi poole. Tema arvas, et põen bipolaarset meeleoluhäiret ehk manikaal-depresiivset psühhoosi, aga võimalik, et see pole mul korralikult välja arenenud. Olen alles 15. Lugesin erinevatest allikatest selle kohta, aga ei ole päris kindel, et tegemist on sellega. Hallutsinatsioone ma näinud ei ole. Vähemalt enda teadlikult mitte. Ka need meeleolumuutused tulevad väga erineva aja tagant. Vahel olen ainult nädal aega aktiivset elu elanud, kui märkan, et palavik on 39, pea valutab, on iiveldustunne, süda puperdab, nutan ja värisen. Mõnikord saan hoopis kolm kuud ilma selleta üle. Aga kolm kuud ma nii aktiivne ka ei ole. Ma olen kolm kuud lihtsalt rahulik, positiivne ja vahel tulevad sellised hüperaktiivsuse hood.
Mida teie arvate? Ja kui ma tõesti põen seda häiret osaliselt, siis mida teha, et see päris välja ei areneks? Ravimite peal elama ka hakata ei tahaks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Bioloogilised rütmid on kõigil, ka meleeolu valdkonnas. Iga kõikumine ei anna alust veel bipolaarsus-häireks. Alustaksin selle t-39C uurimisega - bipolaarsete häirete korral neid küll pole. Peretohtri juurest alustaksin: üldveri jms. ja psühhiaatri jutul ka käiks ära - seda südamerahustuseks. Ja jõukohaselt väljas jalutamas, kehalisi harjutusi, minu harjutus - jõukohaseid!
Tegutseda ja asjad saavad korda. Töö- ja puhkerežiim korda.
Igast murest saab üle.
Bipolaarset häiret ma praegu küll ei näe.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet