rasked sundmõtted ja paanikahäire 18.10.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
olen 19. aastane neiu, kellel diagnoositi paanikahäire nüüd augusti lõpus. Paanikahäire põhjuseks olid vägivaldsed sundmõtted, millega kaasnesid kujutluspildid, et teen liiga oma lähedastele. Oma vanematega olen väga lähedastes suhetes ja õdede ning vennaga saan ka väga hästi läbi ja tihti olen mõelnud, et elu ilma nendeta oleks täiesti võimatu. Elus on mul enamik asju hästi kui mitte suurepäraselt läinud ja seega on selliste mõtete tekkimine üsna arusaamatu.
Paanikahoog ise oli vaid ühel õhtul, kuid halb enesetunne kestis peaaegu nädala, mille jooksul ei olnud eriti osavõtlik millegi suhtes. Olukord normaliseerus pärast seda kui hakkasin võtma Cipralexi tablette. Paar korda on tekkinud ravimivõttu auke nt nädalavahetusel, kui olen tabletid kogemata ühikasse jätnud. Tunne oli hea kuni nädal tagasi tundsin, et hoog hakkab pikkamisi tagasi tulema. Sellest alates olen olnud enesesse tõmbunud (konkreetset paanikahoogu ei ole esinenud). Erinevus ka selles, et kui varem olid vägivaldsed mõtted seotud vaid oma lähedastega, siis nüüd on nad seotud ükskõik kellega. Sundmõtted on hetkel nagu valitsev tunne ja ma kardan, et ei jaksa neile kogu aeg vastu vaielda. Psühhiaater ja psühholoog kinnitasid mulle, et paanikahoo ajal kontrollikaotamine on vaid üks sümptom ja tegelikkuses see ei toimu. Sellest ka uus hirm, et äkki teen ühel päeval kui ma nendest mõtetest nii kurnatud olen teadlikult midagi kohutavat (kontrolli ei kaotagi).
Sellest ka küsimus, et kui tõenäoline on, et oma sundmõtteid teoks tehakse?

Tahan nii väga paraneda, et oma eluga jälle normaalselt edasi minna.
Loodetavasti oskate nõu anda (olen juba päris palju küsimusi-vastuseid läbi lugenud, kuid ei ole päris analoogset olukorda leidnud, millest ise abi saada)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rohtu võtke veel edasi. Korrigeerige töö(õpi) ja puhkerežiim, uni olgu piisav. Ka kehaline tegevus on hea pingete maandaja. Soe dušš ja soojad joogid. Neid sundmõtteid saab ka teiste mõtetega välja suruda: millegi päheõppimine, numbrite astendamine, laulmine, vestlemine jne. Mõne aktiivsema tegevusega surute need halvad mõtted teadvusest välja. vt. varasemaid soovitusi.
Terves kehas terve vaim. Kehaline on see võti-meetod ja vahend, mis viib vaimu juhtimise oskusteni. Minu harjutus.
Kaunis sügis, nautige!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet