ärevuse allasurumine 16.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

mönikord tundub nagu minus oleks kaks täiesti erinevat inimest. yks, kes on sotsiaalne, suhtleb, särab, annab teistele nöu ja jaksab palju. see teine mina aga tuleb esile järsku. ja siis ma kardan välja minna, ei taha kedagi näha, väljaminemise peale möeldes tundub, et olen seal yksi ja on kylm ja hirmus. nendel hetkedal tahaks vötta telefoni kätte, et löpetada suhteid ja töökohustusi. mötted tiirlevad peas tohutu kiirusega ringi , tihti loendan kogu aeg kiiresti numbreid, endale aruandmata. vöi kordan mingisugust möttetut lauset. ja nii tunde. tundub, et mul on tohutult kiire, niiet vöin yhest toast teise lausa joosta (samas kui yhtegi kindlat kohustust ei ole).
rääkisin oma perearstiga umbes aasta tagasi, ta peab seda ärevushäireks. vötsin pool aastat antidepressante, siis oli nagu lihtsam ja arukam tunne veidi. rohkem mulle perearst rohtusid välja ei kirjutanud. ja nyyd olen juba mitmed kuud samas seisundis tagasi.
leidsin endale täiskohaga töö, töötan hooldusöena, samas olen vastutav personali eest. tööl tunnen end yldiselt väga hästi, kuna tohutult palju on teha- inimeste eest hoolitseda, teiste muresid kuulata, organiseerida. köik tundub ok aga kardan, et matan oma isiklikud probleemid töösse. vabal ajal tulevad köik vanad hirmud tagasi ja olen vahel ikka väga endast väljas ja kardan. seletamatutel pöhjustel täiesti- tugev paanikatunne tuleb peale ja mitte mingi möistusega asjade lahtiseletamine ei aita.
ega paanikatunde vältimine ennast töösse uputades ei aita ju? kas yhel hetkel vöib tulla nendest allasurutud tunnetest tekkinud paisu lahtipääsemine vöi kuidas neid asju seletatakse? oleks tore kui oskaksid seda probleemi minu kirja pöhjal natukene lahti seletada, sest et ise ma seda ei oska, olen enamasti lihtsalt segaduses. aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lihtne seletusmudel oleks järgmine. Inimene, keskkond ja nendevaheline suhe peavad olema antud isiku jaoks tasakaalus. Kui mingitel põhjustel tekib neis ebakõla, siis tekib:
a) hingeline e emotsionalne "mureaurukatel". Probleemide edasi kestmisel tekib
b) vaimne e psüühiline "pingeaurukatel" eelmise ümber. Järgeb
c) kehaline e somaatiline "pingekatel" eelnevate ümber. Pinge-aurud pressivad igas suunas ning antud inimese jaoks suhteliselt kõige nõrgem koht annab endast tunda (kehaliselt, vaimselt, hingeliselt), annab kaebuse-häire.
Lahendused:
1) "auru" välja lasta (kehalised harjutused, psühhoregulatsiooni võtted, rohud);
2) leida ja muuta tekkepõhjuseid. Paanika puhul tavaliselt need varjatud;
3) teha "katlad" treenimise-harjutamisega tugevamaks.
Minu harjutus püüab neid võtteid ühe harjutuse raamidesse ühitada. vt.
Head harjutamiset.
Jüri O.-M. Ennet