Ärevushäired 09.03.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuidas jagu saada ärevushäiretest. Alternatiivmeditsiini viljelejad sellest jagu ei saanud, samuti ei aidanud nõelravi. Ainukesena on ärevushooge vähendanud käsimüügiravim Cesradyston. Kelle poole tuleks pöörududa, kas psühholoogi, psühhiaatri või mõne kolmanda spetsialisti? Kas ärevushäired võivad ka iseenesest vanuse lisades lõppeda (olen 27 aastane)?

Arst vastas:

dr Kadri Toomla

Psühhiaater

SA TÜK Psühhiaatriakliiniku lasteosakond, Praktilise Psühholoogia Erakool ja Nõustamise Keskus SENSUS

Ärevuse puhul on nii psühhiaater kui psühholoog võrdselt head abimehed. Ravimite ja psühhoteraapiaga koos saavutatakse kõige paremaid tulemusi. Rahustava lisatoimega antidepressandid või rahustid leevendavad ärevuse sümptomeid, psühhoteraapia abil aga on teil võimalus saada jälile oma ärevuse allikatele ja õppida ärevust ja selle kehalisi sümptomeid ise leevendama.

Vanuse kasvades ei ole küll lootust, et ärevus väheneb, pigem suurendavad kõikvõimalikud elupinged ärevusele kalduva inimese ärevust, kui ta end aidata ei oska või ei lase. Ärevust igaveseks ära võtta ei saa, see tekib uutes stressolukordades ikka ja jälle, kuid seda on võimalik talutavaks muuta ja seda ei tohiks karta, sest hirm tekkida võiva ärevuse ees kutsub omakorda ärevust esile või suurendab olemasolevat.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Psühhiaatriakliinikus on olemas ärevushäiretega tegelev osakond, mille tohtrid dr. Slik ja dr. Hion on sel alal kõige paremad nõuandjad ja aitajad. Samuti aitab ärevushäirete puhul kognitiiv-käitumuslik psühhoteraapia, mille saamise üheks võimaluseks on psühholoogilise nõustamise keskuse "Sensus" psühholoogide Elen Kihli või Katri-Evelin Esopi poole pöördumine telefonil 441-705 ette registreerides.

Lugupidamisega Kadri Toomla