Enesehinnang 02.11.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist. Tegelikult ma ei tea praegu üldse, miks ma Teile kirjutan, sest hetkel ei ole meeleolu lootusetult kurb ja ma unustan ära, et mul midagi viga on. Aga mul on lihtsalt kõrini elamast selles mustas augus. Ei oska millestki rõõmu tunda, kui tahan naerda, siis pean selle endast välja pigistama. Iga hommik ärkan kurvana ja ma ei oota sellelt päevalt midagi positiivset. Asi pole üldse tegelikult nii hull, aga ma muudan oma mõttemaailmaga asjad hullemaks, paisutan üle. Aga ma ei kontrolli seda. Ma mõtlen mõtteid, mida ma ei tahaks mõelda, mis on vahel ebareaalsed, suureks paisutatud, naeruväärsed. Sundmõtted vist.
Mul on kõrini sellest, et asjad, mida ma peaksin ära tegema, jäävad lihtsalt tegemata või on nad poolikud. Kasvõi õppimise koha pealt. Sest ma lihtsalt ei suuda keskenduda õppimisele/teistele kohustuslikele asjadele, kuna samal ajal käib mitu muud mõtet peas, mis ei anna rahu või ma kaon üldse kuskile sügavasse mõttemaailma. Vahel on nii, et istun mitu tundi õppelaua taga, ja lihtsalt istun. Õpikud on ammu valmis pandud, isegi õige lehekülg on ees, aga lugeda ei saa. Ja isegi kui lugema hakkan materjali, ei jää sellest midagi meelde, rääkimata materjali omavahelisest sidumisest. Laiskus on küll vale sõna, kui mul jälle jääb õppimata. Sest mul on pidevalt tunne, et ma ei suudagi enam midagi teha. Tühi koht. Eks see ole muidugi ka enesehinnangu taga, mis on nullilähedane. Ma ei salli ennast ja oma mõttemaailma. Et ma ei suuda inimestega normaalselt suhelda, ´ilma et ma mõtleks sellele, mis sellel ajal minust mõeldakse, isegi kui on tegemist oma sõpradega. Vahel imestan, kui keegi minuga rääkima tuleb. See on nii harjumatu. Tegelikult ei usu ma seda, mida kirjutan, sest kuskil siin sisimas on seda energiat ja elurõõmu, hoopis teine inimene. No terve elu suht kinnine olnud, aga mitte kunagi ei ole ma sellega rahul olnud. Pigem leppinud. Tunne, et tahaks vanast koorest välja tulla, aga ei saa, koor on liiga paks.
Ma kogun kõik endasse. Kui keegi midagi ebameeldivat ütleb, siis jätan asja nii(ei ütle vastu), sest ma tunnen ennast alandlikuna, väiksemana. Et ju tal on õigus seda öelda, et ta võib teha mida tahab, kuna tunneb ennast tugevamana ja kellegi peal peab oma tugevust näitama. a
Ma ei ole kunagi harjunud oma tundeid väljendama, ma ei tea tunnet, mis tekib, kui tundeid väljendada. Vist hakkab kergem. Alateadlikult ma tõrjun inimesi, sest alateadvus ütleb, et keegi võib liiga teha, keegi võib noa selga lüüa. Ju see refleks on tekkinud seoses halbade kogemustega ja alateadvus on pannud kõigele bloki peale. Ei lase tundeid välja, ei võta midagi vastu. Neutraalne olek, kõige hullem asi üldse.
Ma kirjutan ja tundub, et mida rohkem kirjutan, seda rohkem on veel ütlemata ja tundub üldse, et ma ei jõua välja tuumani, kui see üldse olemas on.
Et ma ennast igal pool ebamugavalt tunnen, pole vist mingi uudis. Aga millalgi naeran kõige selle üle, vähemalt ma arvan, kui sellest august välja tulen. See on aja raiskamine, väärtuslike hetkede mahamagamine.
Tihti on magamajäämisega probleeme, ei suuda rahulikult olla, sest igasugused mõtted käivad peast läbi. Ma ei mäleta, millal viimati ennast korralikult välja magasin. Oli see ehk aasta tagasi või rohkem, ei mäleta. Loomulikult töövõime kannatab selle all.
Muud ei oska praegu öelda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Iga inimene on andekas ja veidi isegi Geniaalne (Mina ka). See Andekuse eelsoodumus tuleb endas leida ja seda siis kasutada ning arendada. Selleks - ole ISE, ole see, kes oled- Olla ise, tunnetada enda andeid, eelsoodumust, kutsumust, missiooni, sihte - see on igamehe ja iganaise elu Õnnetalu nurgakivi. Otsige ja tegutsege selle Õnnetalu nurgakiviga.
Inimene vajab sõpra, mõttekaaslast, toetajat, innustajat. Autistlik (eraklik) olemine sõprussuhteid ei soodusta, aga aegajalt vajame üksiolemise vaikust ja mõtisklusi kindlasti.
Millised on Teie elu viis üllast eesmärki? Enda omadest olen siin varem juba rääkinud.
Ja kui Teil on puudu tarkusest, siis küsige Taara-Targalt, kes on meie hinge ja vaimusügavustes esialgu peidus. Tema Tarkuse väljameelitamiseks on võimalused mediteerimise ja palveelu abil, see aga vajab veidi pikemalt juhendamist. Üheks variandiks on Tema tarkust kätte saada ka arvuti (kirjutamise, maki) abil. Teie puhul oleks soovitus järgmine. Leidke 15 min segamatut aega, Arvutil pealkiri suurelt: