Ärevushäirest.. 01.05.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Arst määras raviks zolofti.Enne seda võtsin coacili.Coacili ajal oli parem enesetunne ,aga pingetest läks asi halvemaks ja arst vahetas preparaadi.Nüüd olen võtnud zolofti juba 4 nädalat,aga enesetunne on koguaeg hullemast hullem.Võtan tableti õhtuti,sest minu meest ajab zoloft asja veel hullemaks-tund aega peale tableti võtmist tuleb ärevus sisse ja pea hakkab ringi käima.Ootan ja ootan ,millal hakkaks ometi parem enesetunne,aga siiani veel midagi.Kas see mõju võib tulla ka veel hiljem kui kuu aega või tundub,et zoloft on vale rohi.Õhtuti,kui rohuvõtmisest on palju aega möödas ,siis on kõige parem olla ja ei tahagi nagu rohtu võtta .Võtan tableti ära ja tunni aja pärast jälle nii halb ,et olla ei saa.Sellepärast ka kõrval xanax xr õhtuti.Päeval võtan xanaxit vajadusel.Arst soovitas xanax xr hakata võtma ülepäeviti,et lõpetada pikkamisi .Selle asendan siis tavalise xanaxiga.Siis aga hommikuti juba ärgates ärevus ja kätes värin,higistamine jpm.Tekib tunne,et prooviks lausa ilma rohtudeta ,aga kes teab,võibolla oleks siis veel hullem.Enam ei oska kuidagi toimida.Teised antidepressandid ka kõik järele proovitud,enam ühestki pole kasu olnud.Juba 5. preparaat ja aina hullemaks läheb.Kas julgeks proovida ilma rohtudeta ?Või mida teha ,enam ei tea ,tööl olla ei suuda .Või ootan ,et zoloft ikkagi ükskord hakkab ärevust vähendama ja kunagi mõjuma??Kaua siis peaks ootama ,kui siiani pole veel aidanud???Aitähh abi eest!

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Ilmselt ikkagi zoloft ei sobi hästi.Inimesed rageerivad väga erinevalt
ravimitele.Võimalik,et hoopiski sobiksid vanemat tüüpi antidepreesandid
(amitriptiliin,noritren).Kui antidepressandid ei sobi ,võiks hoopiski
proovida kergetest neuroleptikumidest (melleril,buronil jt).
Xanax on ärevuse vastu tõesti kiire ja hea toimega,kuid paljudel
tekitab ka kiiresti ravimsõltuvust ja pärast võib juba ära jätmisel
võõrutusnähte põhjustada.Järsult ilmselt ei tohiks xanaxit lõpetada,
vaid tasapisi vähedada annust.Lisaks võiks tõesti proovida mõnda
neuroleptikumi.Arutage oma raviarstiga
lugupidamisega
J.M.