mure vennaga 02.04.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Nimelt on mul mure venna pärast, kes peaks varsti vabanema psühhiaatriahaigla kinnisest osakonnast (sattuse sinna raskeima isikuvastase kuriteo sooritamise tõttu, psüühilise haiguse tõttu talle kriminaalkaristust ei määratud). Kuna ta nüüd järelevalve alt välja lastakse, siis järelikult on ta tunnistatud võimeliseks ühiskonnas hakkama saama. Probleem on aga selles, et kus ta peaks hakkama elama. Oma elamispinda tal ei ole, enne elas ta ema juures (märgin veel ära, et tegu on täiskasvanud noore mehega), kuid nüüd on ema kolinud imetillukesse ühetoalisse korterisse, kuhu nad kahekesi kuidagi ära ei mahuks. Isal aga on uus pere ja 2 väikest last (kellest 1 puudega), nii et ilmselt ei tule ka seal elamine kõne alla. Ka ei ole mul võimalust oma 7-liikmelise pere 3-toalisse korterisse teda võtta. Kui aga nüüd ikkagi vend parema puudumisel ema juurde läheb, arvan ma, et sellest head nahka ei tule - vana keskkond, vanad probleemid löövad jälle välja (varem ema juures elades tungis emale mitmeid kordi kallale, ähvardades tappa). Kindlasti oleks tal raskusi sõprade leidmisega, ja kui leiabki, siis on karta, et need just kõige paremad sõbrad ei ole (sarnanevad nendega, kellega koos kuritegu toime pandi). Vend on ise seisukohal, et tema ongi puudega inimene ja teda peabki keegi üleval pidama, tööle ei taha minna. Praegu on tal 80% töövõimetus. Diagnoose on tal kah mitu: alates skisofreeniast, lõpetades depressiooniga. Mida sellise probleemi korral peale hakata? Saan aru, et inimesele tuleks anda uus võimalus, kuid olesklemist ema korteris ilma mingi tegevuse ja sihita ei saa ju võimaluseks nimetada. Kas riigi poolt on mingeid võimalusi selliste inimeste abistamiseks-hooldamiseks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Soovitan rääkida raviarstiga. Haiglas on ka sotsiaal-ala spetsialist. Ühiselt saate "sõjanõu" pidada. Iga konkreetne juhtum vajab konkreetset lähenemist.
Riigiametnikega rääkimine teinekord küllaltki aega- ja vaevanõudev.
Olege kannatlik!
Jüri O.-M: Ennet